Opoziční bloky chtějí shodit Babiše. Přitom se neshodnou ani na stejném postupu
DŮVĚRA VLÁDĚ
Opoziční strany se zatím marně snaží omezit moc premiéra Andreje Babiše a zastavit jeho vládu. Opozici kromě nezvládnuté situace s koronavirem a střetu zájmů premiéra vadí také současný stav okolo výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, do něhož se podle policejního vyšetřování zapojili agenti ruské rozvědky. Dvě vzniklé opoziční formace se však přitom neshodnou na společném postupu. Zatímco blok ve složení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL chce vyslovit vládě nedůvěru, Piráti a STAN vidí v řešení raději předčasné volby.
S návrhy na vyvolání nedůvěry vládě začala koalice Spolu, která dala předsedovi vlády Andreji Babišovi v minulém týdnu ultimátum, aby požádal znovu o důvěru. Důvodem je, že komunisté již nepodporují Babišovu vládu, která je bez hlasů KSČM menšinová. Výzva koalice Spolu vyprší v pátek a s největší pravděpodobností ji Babiš nevyslyší, protože už několikrát uvedl, že pro žádání o důvěru nevidí důvod.
Dalším krokem tak má být vyvolání hlasování o nedůvěře. Pro svůj úspěch potřebuje opozice 101 hlasů v Poslanecké sněmovně. Poté, co by komunisté hlasovali spolu s opozicí, tak by Babišova vláda vládla s nedůvěrou sněmovny. Piráti a STAN se tohoto scénáře obávají, protože se domnívají, že by tím získal ještě větší moc prezident Miloš Zeman, který by mohl kabinet ovládat.
Hlava státu už totiž dříve uvedla, že pokud sněmovna vysloví vládě nedůvěru, tak nechá předsedu vlády Andreje Babiše dovládnout do podzimních říjnových voleb. Proto jako nejlepší řešení vidí STAN a Piráti rozpuštění sněmovny a předčasné volby. „Koalice Spolu i nadále upřednostňuje variantu vyvolání hlasování o nedůvěře, což je samozřejmě cesta jednodušší, ale v důsledku by z našeho pohledu znamenala posílení role prezidenta Miloše Zemana vůči již tak slabému premiérovi Babišovi,“ řekl po jednání opozičních stran předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Podle předsedy ODS Petra Fialy je chybou si myslet, že by se nedůvěrou dostala do rukou prezidenta ještě větší moc, než má dnes. „Existuje řada otázek, na které neznáme odpovědi a Babiš s Hamáčkem jen mlží. Pokud se někdo domnívá, že současnou vládu neovládá prezident Zeman, doporučuji, aby se podíval, kteří ministři a proč museli během posledních týdnů rezignovat,“ uvedl šéf ODS.
Že bude koalice Spolu postupovat stále stejně, potvrdila i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Kdokoliv z poslanců, kdo k tomu mlčí a nekoná kroky k vyslovení nedůvěry vládě, se spolupodílí na těchto šílených krocích ministra Hamáčka a legitimizuje je. Hned jak budeme mít volební zákon, tak přistoupíme k návrhu na rozpuštění sněmovny, aby mohly proběhnout předčasné volby. Předcházet tomu musí vyjádření nedůvěry. To je základní role sněmovny, na kterou nesmí rezignovat,“ řekla pro Echo24 Pekarová Adamová.
Postup Pirátů a STAN ale naráží na jednu zásadní překážku v podobě neschváleného volebního zákona. Ten totiž nyní leží v Senátu a horní komora ho projedná na konci dubna. Do té doby tak není jasné, podle jakého klíče budou probíhat volby do Poslanecké sněmovny. Obě opoziční strany tak přiznávají, že případné rozpuštění sněmovny by přišlo na řadu v případě, až bude tento zákon podepsán prezidentem.
Oproti tomu koalice Spolu chtějí vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše co nejdříve. K tomu vede jednodušší cesta, protože při rozpuštění sněmovny je zapotřebí 120 hlasů. K tomu by se ale museli případně zapojit i vládní strany, zejména sociální demokraté. Jenom hnutí ANO má totiž v dolní komoře 78 hlasů.