1 Spor Duky a Halíka

Arcibiskupství napomenulo kněze Halíka. Duka mu vytýká mimo jiné kázání o Istanbulské úmluvě

NOVÉ

Témata: , ,

Katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík si za svá vyjádření týkající se Istanbulské smlouvy vysloužil napomenutí kardinála Dominika Duky. Stalo se tak již v listopadu a Halík na svém webu popisuje své déle trvající spory s Dukou a také to, proč se postavil proti zářijovému kontroverznímu kázání kněze Petra Piťhy důrazně odmítající zmíněnou úmluvu. Česká biskupská konference v čele s Dukou se naopak za Piťhu staví a pakt odsuzuje. Pražské arcibiskupství ve čtvrtek uvedlo, že napomenutí Halíka je třeba chápat v širších souvislostech, nejen v otázce Istanbulské úmluvy a debaty o ní.

Istanbulská úmluva proti násilí na ženách a domácímu násilí, která v Česku čeká na ratifikaci, vyvolává v zemi rozporuplné reakce. Emoce zvířilo zvlášť svatováclavské kázání katolického kněze Piťhy, podle něhož by přijetí vedlo k roztržení rodin, odebírání dětí a deportacím odpůrců do vyhlazovacích táborů. Česká ženská lobby na něj podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.

Halík uvedl, že Piťhův projev považuje za „formou i obsahem krajně nevhodný, hodící se spíše do bulváru než do katedrály na velký církevní svátek“. „Považoval jsem za svou povinnost ukázat i veřejně, že takové proslovy (...), vyvolávající paniku místo naděje a předem diskreditující svou úrovní církev pro potřebnou seriózní debatu o vážných otázkách kolem sociologických teorií genderu, nejsou jediným hlasem v církvi,“ říká Halík.

Zatímco podle prohlášení sedmi křesťanských církví by úmluva ohrozila tradiční rodinu a postavila muže a ženy proti sobě, Českobratrská církev evangelická uvedla, že Česko by úmluvu mělo ratifikovat.

V médiích se objevila informace, že Duka Halíka pokáral během diskuse v polovině listopadu na kněžském dnu, který byl věnován právě Istanbulské úmluvě a tématu genderu. Pražské arcibiskupství dnes uvedlo, že napomenutí je datované 12. listopadu a netýká se diskuse na kněžském dnu. „Toto napomenutí je v souladu se stanoviskem celé biskupské konference (ČBK), tedy všech diecézích biskupů,“ uvádí arcibiskupství.

Napomenutí mimo jiné zmiňuje, že Halík „ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem, popřípadě ČBK“. Podle arcibiskupství napomenutí platnosti nabývá kolem poloviny ledna.

Halík na svém webu dodává, že s Dukou se přátelil 50 let, s Piťhou ještě déle. „Spolupracovali jsme v podzemní církvi, ale nynější doba (...) mnohé věci prověřuje; doufám, že po blížícím se Dominikově penzionování, patrně v řádu několika měsíců zas konečně najdeme chvíli na vyjasňující osobní rozhovor,“ píše Halík.

Čtěte také: Pinkasův palác na pražské Kampě byl vydražen za 480 milionů korun


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.