Lihovar Žufánek vyráběl vlastní dezinfekční gel, celní správa mu to však zakázala
Žufánkova desinfekce
Celní úřad zakázal rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic u Blatnice na Uherskohradišťsku další výrobu dezinfekčního gelu. Podnik jej vyráběl bez povolení. Na Facebooku to uvedl jednatel lihovaru Martin Žufánek. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) již oznámil, že požádal ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby se pokusila najít řešení. Mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková dnes uvedla, že k výrobě dezinfekčních směsí jsou potřeba povolení ministerstva zdravotnictví, ministerstva zemědělství a místně příslušného celního úřadu, která lihovaru chyběla.
Žufánek na Facebooku uvedl, že mu celní úřad vzkázal, že jeho lihovar porušil povolení daňového skladu a dostal zákaz vlastní dezinfekční gel vyrábět. „Prominou nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale zakazují další výrobu,“ napsal na sociální síť jednatel lihovaru.
Celníci dnes podle Kaňkové lihovaru nabídli pomoc s vyřízením povolení. Dezinfekční gely jsou dnes na trhu obtížně k sehnání v důsledku nynější epidemie koronaviru. „Celní správa vychází obzvláště za současného nouzového stavu výrobcům dezinfekčních směsí maximálně vstříc a pomáhá jim jak s poskytováním informací o výrobě dezinfekčních prostředků, tak se zajištěním nezbytných povolení, která jsou podle dosavadních zkušeností vyřízena v řádu hodin,“ uvedla dnes na dotaz ČTK Kaňková.
Poté, co Žufánek zprávu o zákazu výroby dezinfekce na sociální síti zveřejnil, začaly pod ní přibývat desítky komentářů lidí, kteří podnikateli vyjadřovali podporu. Na svém facebookovém profilu kauzu zmínila i ministryně Alena Schillerová (za ANO), která na dálku vyzvala Žufánka, aby zvedal telefon. „Volá vám generální ředitel Generálního ředitelství cel Milan Poulíček,“ napsala Schillerová. Už předtím ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na svém twitteru uvedl, že požádal Schillerovou, aby se pokusila najit řešení.
Výrobu dezinfekčního gelu spustil podnik kvůli nákaze novým typem koronaviru před několika dny. Podle Žufánka jej lihovar vyráběl bez příslušného povolení z velejemného lihu, který má firma v režimu daňového skladu bez spotřební daně. „Líh není denaturovaný,“ napsal Žufánek.
K výrobě gelu používal podnik 96,2 procenta lihu, k němu přidával tři procenta peroxidu vodíku, glycerol, mandlový olej a esenciální oleje z bylin. „Výsledný gel jsme stočili do plastových lahví a zcela zdarma poskytli těm nejpotřebnějším,“ uvedl Žufánek.
Mezi příjemce výrobku podle něj patřily mimo jiné dětské domovy v Mostě, Mladé Boleslavi a Novém Strašecí na Rakovnicku. Zmínil také obecní úřad v Boršicích u Blatnice, městský úřad v nedalekém Hluku nebo dobrovolníky ze spolku Praha šije roušky. „Na další výrobu nemáme suroviny. Peroxid vodíku a glycerol není k sehnání. Budeme doufat, že teď se postará stát,“ doplnil Žufánek.
Žufánek původně v předminulém týdnu informoval, že gel vyrobí pro potřeby rodiny a svých zaměstnanců. Už tehdy ovšem psal, že z legálního hlediska jej nemůže prodávat ani rozdávat. „Jsme lihovar, pracujeme s potravinářským lihem jehož aktuální zdanění je 322,50 Kč za litr. Já bych ten gel musel kolkovat,“ napsal tehdy na Facebooku Žufánek s tím, že od celního úřadu nemá povolení na výrobu gelu.
Dezinfekční gely jsou nyní na trhu obtížně k sehnání. Do jejich výroby se proto pustila řada firem, ale i školy, například České vysoké učení technické v Praze nebo Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.