Vědci nalezli obrovská pohoří hluboko pod povrchem Země

POD ZEMSKÝM POVRCHEM

Vědci nalezli obrovská pohoří hluboko pod povrchem ZeměNOVÉ
Zemské vrstvy Foto:

FOTO: shutterstock.com (Ilustrační foto)

1
Panorama

zdmil Echo24

Geofyzikové princetonské univerzity využili data z jednoho z největších zemětřesení v Bolívii a nalezli hory nacházející se hluboko pod zemí, na rozmezí svrchního a spodního zemského pláště. V hloubce přes 600 kilometrů se mají nacházet dosud utajená pohoří i rovinaté pláně, informuje server Science Daily.

K jejich nalezení využili data z jednoho z nejsilnějších zemětřesení v Bolívii z roku 1994. To mělo tehdy sílu 8,2 stupně Richterovy škály. Vědci mapují pohyb seismických vln skrz planetu a jejich změny při procházení různými materiály, včetně odrazů na rozhraní vrstev. „Proto můžeme tyto objekty vidět. Rozptýlené vlny s sebou nesou informace o nerovnostech povrchu,“ řekl jeden z vedoucích výzkumu Wenbo Wu působící na California Institute of Technology.

Statistický model studie neumožňuje přesně určit výšku pohoří, ale naznačuje, že může jít o hory vyšší než jakékoliv nacházející se na povrchu Země. Nacházet se podle zjištění vědců mají na spodní hranici takzvané přechodové zóny, tedy v prostoru mezi spodním a svrchním zemským pláštěm, který se nachází v hloubce zhruba od 660 do 410 km.

Přítomnost těchto nerovností na hranici přechodové zóny je podle vědců důležité pro lepší pochopení toho, jak se naše planeta zformovala a jak funguje. Tyto informace mimo jiné pomohou odhalit osud dávných tektonických desek, které zmizely od povrchem Země. „Zjistili, že hluboké vrstvy Země jsou stejně tak komplikované jako to, co vidíme na zemském povrchu,“ zhodnotila výzkum seizmoložka Christine Houserová z Tokyo Institute of Technology.


Čtěte dále: Ryby si uvědomují samy sebe, tvrdí vědci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.