„Sputnik V je nástrojem hybridní války.“ Ostrý střet v Matovičově vládě o ruskou vakcínu
OČKOVÁNÍ NA SLOVENSKU
Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce nepožádal o registraci očkovací látky v Evropské unii. Řekl to slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Premiér Igor Matovič v reakci vyjádření ministra odmítl. Korčok také chce od politických špiček země ujištění, že proevropské a proatlantické směřování země se v souvislosti s nákupem Sputniku V nemění.
„Je zjevné, že tato vakcína už není jen vakcínou, je to nástroj hybridní války. Tento politický nástroj nás rozděluje doma, rozděluje nás v zahraničí. Prostřednictvím tohoto nástroje se vykresluje EU jako něco, co selhává,“ uvedl Korčok.
Podle Korčoka se politická debata vede jen o Sputniku V a nikoliv o ostatních vakcínách. „Pokud by to byla jen vakcína, bylo by snahou výrobce vakcíny dostat se na trh a být v poctivé konkurenci na trhu,“ řekl ministr o Sputniku V.
Matovič vyjádření šéfa diplomacie odmítl. „Je to zbytečná politizace této otázky. Sputnik V je stejná vakcína jako ostatní. Konečně bychom mohli přestat rozmýšlet nad tím, odkud tato vakcína pochází,“ řekl premiér.
Šéf slovenské diplomacie který byl do vlády nominován menší koaliční stranou Svoboda a solidarita, zopakoval svou kritiku Matoviče za to, že se předseda vlády v pondělí zúčastnil dovozu ruské vakcíny na letiště v Košicích.
Korčok uvedl, že u již používaných vakcín proti covidu-19 Slovensko čekalo na jejich registraci unijní lékovou agenturou EMA. Naproti tomu Sputniku V slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí již udělil výjimku na využití v zemi i bez její registrace v EU.
Matovičova vláda, která nastoupila do úřadu loni v březnu, ve svém programovém prohlášení zdůraznila význam členství země v EU a v NATO. Matovič nákup ruské vakcíny obhajoval nedostatkem očkovacích látek v zemi.
Kvůli Sputniku V opustil čtyřčlennou slovenskou vládní koalici jeden poslanec, vláda se ve sněmovně ale nadále může opírat až o ústavní většinu. Nejmenší vládní strana Za lidi ale varovala, že selhání při řízení pandemie a v očkovací strategii, která odsunula očkování starších a nemocných lidí na pozdější období, představuje riziko rozpadu koalice.