1 Nedostupné bydlení

Kolik ročních platů potřebujete v Praze na nové bydlení?

, Nové

Témata: ,

Drtivá většina Pražanů vnímá bytovou krizi. A 86,4 procent z nich se domnívá, že se za posledních pět let dostupnost bydlení zhoršila. Viní z toho především nekoncepčnost politiků a pomalé povolování staveb. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění mezi 1050 Pražany, který si Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) zadalo u agentury Ipsos.

„Zatímco před pěti lety šetřil průměrný Pražan na byt 8,9 roku, dnes na nákup průměrného nového bytu potřebuje už téměř 13 průměrných ročních platů,“ uvedlo SAR s tím, že povolit a postavit běžný bytový dům v Praze trvá od prvních prací na projektu, přes všechny stupně schvalování až po výstavbu a kolaudaci deset let. Samotná výstavba přitom zabere jen 1,5 až 2 roky.

Průzkum se tázal i na důvody zhoršení dostupnosti bydlení. Téměř polovina oslovených uvedla, že pražští politici nemají žádný plán, jak dostupnost bydlení zlepšit. Nejčastěji zmiňovali také zdlouhavý proces povolování bytů a velkou daňovou zátěž u nového bydlení.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahy Sobě si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Slibuje kroky, které urychlí povolování staveb, a tím zvýší výstavbu bytů v metropoli.

Lépe by se měly využívat i městské byty. Kolem bytové otázky se v koalici již objevily první spory. Řeší se například další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených. Spor se objevil i kolem avizovaného záměru Pirátů odhalovat prázdné byty v Praze s pomocí elektroměrů, plán se nelíbí TOP 09. Více o tom píšeme ZDE.

Pražská radní mluví o vzniku jednoho centrálního úřadu

Pražská radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu) mluví o vzniku jednoho centrálního stavebního úřadu. Naposledy takové řešení zmínila na Summitu architektury a rozvoje ve čtvrtek. „Zřídit centrální stavební úřad by šlo opravdu velmi jednoduše pouhou změnou Statutu hlavního města Prahy. Důvodem přesunu povolování na jeden centrální úřad je především odborná náročnost a složitost procesů,“ uvedla radní Hana Marvanová.

SAR, které summit pořádalo, návrh vítá. Podle členů sdružení by to urychlilo stavební řízení a zavedl by se do povolování staveb řád. „Rozhodování stavebních úřadů se totiž v jednotlivých městských částech Prahy výrazně liší, co do odbornosti i termínů má velmi rozdílnou úroveň, postrádá celoměstský pohled a velmi často podléhá politickým tlakům vedení jednotlivých městských částí,“ uvedlo sdružení s dím, že centrální úřad by mohl metodicky vést stávajících 22 místních stavebních úřadů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Piráti chtějí v Praze kontrolovat prázdné byty. Koalice tím zažívá první otřes

Roste zájem o nájemní bydlení. Na vině jsou čím dál dražší nemovitosti

Lidé ztrácejí zájem o hypotéky kvůli tragické výstavbě bytů. Banky zlevňují

 

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.