Brutální vražda Chášukdžího zapomenuta. Berlín v tichosti obnovuje spolupráci se Saudy
Obnovování vztahů
Pouhý rok po stále nevyřešené vraždě saúdskoarabského kritika režimu Džamála Chášukdžího, která vyvolala mezinárodní kritiku a přerušení vztahů s blízkovýchodní velmocí ze strany většiny západních zemí, vyvíjí Německo v tichosti snahy o znovunavázání spolupráce s Rijádem. Plánuje totiž v pouštním státě obnovit vojenskou výcvikovou misi. Informaci přinesl německý Spiegel.
Ještě v březnu přitom německá vláda oznámila prodloužení zákazu exportu zbraní do Saúdské Arábie o šest měsíců. Zákaz platil od loňského podzimu a účinný měl být do doby, než bude Chášukdžího vražda objasněna. Nyní ale vychází najevo, že Berlín má zájem o normalizování vztahů se Saúdy, alespoň tedy na poli výcvikových misí.
Spolková ministerstva vnitra a zahraničí spolu s úřadem kancléřky Angely Merkelové se totiž zřejmě dohodly na vyslání německých policejních složek do Rijádu za účelem trénování saúdské pohraniční stráže. Obnovila by se tak výcviková a poradenská mise, která započala před deseti lety a přerušena byla až po loňské brutální vraždě. Spolková policie tehdy sice neuzavřela svou rijádskou projektovou kancelář, žádné výcviky se však v praxi neuskutečnily.
Německo od zahájení misí jako jejich důvod udávalo modernizaci saúdské hraniční kontroly v zájmu zahraniční a bezpečnostní politiky. Podle kancléřství je výcvik stráže „součástí účinného boje proti terorismu v celém regionu“.
Vládní krok se však již na domácí půdě setkal s kritikou. Obnovení programu kritizovali především Zelení, podle kterých zřejmě pro vládu překážkou není ani autoritářský režim, který v Saúdské Arábii vládne. Předem již avizovali, že strana v Bundestagu o celé záležitosti vyvolá diskusi.
V USA žijící novinář a kritik Rijádu Chášukdží byl brutálně zabit loni v říjnu při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu kvůli své svatbě. Tělo se nenašlo, podle tehdejších zpráv měl být údajně mučen, zavražděn, tělo rozřezáno a rozpuštěno v kyselině. Spekuluje se, že zabití nařídil sám korunní princ Muhammad. Rijád původně Chášukdžího smrt popíral, pak ji přiznal a vysvětlil jako akci komanda, které překročilo své pravomoci. Turecko a další jsou ale přesvědčeni, že komando jednalo na příkaz z nejvyšších pater domu Saúdů.