Porážka Zemana by zásadně změnila českou politiku, soudí Guardian

Prezidentská volba

Porážka Zemana by zásadně změnila českou politiku, soudí GuardianNOVÉ
Guardian: Porážka Zemana zásadně změní českou politiku Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Případná porážka Miloše Zemana v nadcházejících prezidentských volbách může od základů změnit českou politiku a vážně ohrozit budoucnost premiéra Andreje Babiše, jehož přežití je na současné hlavě státu závislé. Napsal to ve čtvrtek britský list The Guardian, který čtenářům vysvětlil, že Zeman zastává provýchodní postoje, zatímco jeho protikandidáti slibují prozápadní směřování země. Portál BBC považuje prezidentské volby za referendum o Zemanovi a politickém kurzu Česka.

Stejný názor zastává i The Guardian, který připomíná, že Zeman staví svou popularitu na kontroverzních postojích, jako je například protipřistěhovalecký populismus. List také poznamenal, že kritici obviňují Zemana z šíření klimatu vulgarity, nekompetentnosti a korupce.

Za největšího Zemanova rivala BBC i The Guardian s ohledem na průzkumy veřejného mínění považují někdejšího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše. Ten britskému The Guardianu řekl, že pokud bude zvolen, nedovolí Babišovi, který je vyšetřován kvůli dotacím, vést vládu.

Drahoš se rovněž zavázal obnovit morální autoritu, kdysi spojovanou s bývalým prezidentem Václavem Havlem, zvrátit přátelský kurz k Rusku a potvrdit českou příslušnost k Evropské unii a Severoatlantické alianci, napsal list.

The Guardian také cituje Drahošovo zdůvodnění odklonu od Kremlu ruskou snahou destabilizovat EU. „Již jsem varoval před tím, že ruská dezinformační kampaň a vliv nás mohou snadno zmanipulovat,“ řekl Drahoš s odkazem na dění během volební kampaně v USA, Německu, Francii a Katalánsku. „Rusové nechtějí silnou, jednotnou a stabilní Evropu,“ dodal.

V této souvislosti britský deník upozornil na Zemanův odmítavý postoj k protiruským sankcím Západu a také na jeho poradce v čele s Martinem Nejedlým, který je mnohými podezříván z toho, že na prezidentově blízkých vazbách s Moskvou má skryté finanční zájmy.

Zeman ale podle The Guardianu nemá zvolení i přes podporu více než poloviny voličů jisté, neboť řada lidí má obavy nejen z jeho protizápadních postojů, ale také z pokročilého věku a nepřesvědčivého zdravotního stavu.

Čtěte také: Prezidentův úspěšný den

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články