1 Odchod brankářské legendy

Zemřel Gordon Banks. Brankář, který vychytal Anglii jediný titul

, NOVÉ

Témata: , ,

Ve věku jednaosmdesáti let zemřel bývalý anglický fotbalový brankář Gordon Banks. Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) jmenovala Bankse druhým nejlepším brankářem v historii fotbalu hned po Lvu Jašinovi. Banks svými zákroky pomohl Anglii k dosud jedinému titulu z Mistrovství světa.

„S velkým zármutkem musíme oznámit, že Gordon zemřel ve spánku během noci. Jsme zdrcení ze ztráty skvělého člověka, na nějž nám zůstane spousta krásných vzpomínek,“ citovala agentura AFP prohlášení rodiny.

Banks v dresu Anglie odchytal třiasedmdesát mezistátních utkání. Kromě titulu mistra světa z roku 1966 se představil na stejném šampionátu i v roce 1970. Během zápasu s Brazílií se do myslí fanoušků nesmazatelně zapsal svým zákrokem proti legendárnímu Pelému. „Na to, že jsem mistr světa, si nikdo nebude pamatovat, ale na tu šanci Pelého, co jsem chytil, ano,“ řekl novinářům Gordon Banks.

Banks začal svou kariéru v Chesterfieldu, který hrál třetí ligu. V první lize se představil v dresech Leicesteru a Stoke, za které odchytal na pět set zápasů. V roce 1972 měl Banks vážnou nehodu, po které přestal vidět na pravé oko. Přesto však jeho kariéra pokračovala v americké profesionální lize, kde byl v roce 1977 vyhlášen nejlepším brankářem soutěže.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.