Kellnerova PPF bude mít TV Nova. Podepsala dohodu se CME o jejím úplném převzetí
Televizní trh
Skupina PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí. PPF to dnes sdělila ČTK. Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. CME provozuje televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v ČR, kde vlastní například TV Nova.
CME v souvislosti s touto transakcí svolá mimořádnou valnou hromadu za účelem schválení navrhované fúze. Také bude vyžádán souhlas Evropské komise a příslušných národních regulátorů. Schvalovací proces potrvá několik měsíců, což znamená, že podpis dohody je pouze prvním krokem PPF k převzetí CME.
Hodnota transakce se podle informací ČTK odhaduje na 2,1 miliardy USD (přibližně 48,4 miliardy Kč).
"Nákupem CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování," uvedl majoritní akcionář PPF Petr Kellner.
CME je jednou z předních mediálních a zábavních společností střední a východní Evropy. Vysílá na 30 televizních kanálech, a to jak v modelu volně dostupných, tak placených kanálů, a oslovuje 45 milionů diváků. Trend spojování tvorby mediálního obsahu a zábavy s jeho distribucí prostřednictvím telekomunikačních sítí je už několik let patrný jak v Evropě, tak v USA.
Jako poradci PPF pro strukturované financování této akvizice působí BNP Paribas a Société Générale. Financování transakce v hodnotě 1,15 miliardy eur zajišťují banky BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, Credit Suisse, HSBC, Société Générale a UniCredit.
Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva více než 45 miliard eur (1,16 bilionu Kč).
Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.
Společnost CME
- Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.
- CME kromě ČR působí také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku, v minulosti byla aktivní také na Ukrajině a v Chorvatsku. Letos v březnu oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně případného prodeje celé firmy nebo její části.
- CME v říjnu oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 16 procent na 41,4 milionu USD (zhruba 960 milionů Kč). V Česku zisk vzrostl o 13,8 procenta na 17,5 milionu dolarů (přes 400 milionů Kč).
- U vzniku pozdějšího mediálního kolosu byla právě investice do české Novy. Firma měla do projektu, který v roce 1993 získal licenci na celoplošné vysílání, přinést hlavně zkušenosti ze světa. Do povědomí české veřejnosti se ale zapsala sporem s někdejším šéfem Novy Vladimírem Železným, který nakonec vyústil v několik arbitráží.
- Železný totiž postupně ovládl většinu firmy CET 21, držící vysílací licenci (byla oddělená od firmy ČNTS, jež provozovala vysílání a kterou ovládala CME), a začátkem roku 1999 se kvůli uvažovanému prodeji Novy dostal s CME do sporu. Díky oddělení licence od vlastního provozu televize tak mohl spustit v létě 1999 Novu podruhé, tentokrát ale již bez Američanů z CME. Zároveň tím ale Vladimír Železný vyvolal řadu sporů, jež měly vážné důsledky také pro něj.
- Majitelé CME zahájili arbitráže, v jejichž důsledku jim nejen musel český stát vyplatit 350 milionů dolarů (v dobovém kurzu 10,5 miliardy korun), ale Železný také přišel o televizi. Kvůli penězům, jež po něm CME požadovala za porušení smlouvy, se totiž ocitl v dluzích a televizi pak v roce 2002 ovládla finanční skupina PPF. V květnu 2003 Železný podruhé skončil v čele Novy a koncem stejného roku televizi za skoro 15 miliard korun opět ovládla CME.
- V roce 2009 se o CME začal zajímat americký mediální koncern Time Warner, který se později stal jejím hlavním akcionářem. V posledních letech se firmě ekonomicky daří.