Zemanovi dárci? Firmy ve ztrátě, Mynářovi advokáti i firma s korunovými dluhopisy

Financování Zemanovy kampaně

Zemanovi dárci? Firmy ve ztrátě, Mynářovi advokáti i firma s korunovými dluhopisyNOVÉ
Reklama zadaná spolkem přátel Miloše Zemana Foto:

Foto: Echo24

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman včera v prezidentské debatě zveřejnil jména svých dárců, aby tím rozptýlil pochybnosti o financování jeho prezidentské kampaně. To se mu ale příliš nepodařilo. Na seznamu dárců jsou totiž firmy, které vykazovaly ztrátu. Mezi dárci figurují i advokáti, kteří prezidentovu kancléři Vladimíru Mynářovi pomáhali s kontroverzním nákupem jeho vila. A jedna ze sponzorujících firem vydala v roce 2012 kritizované korunové dluhopisy.

Na analýzu Zemanových dárců se zaměřil třeba server iDnes.cz nebo Respekt. Zeman na debatě přečetl ze seznamu jen několik prvních sponzorů. Celý seznam zveřejnila po debatě na svém Twitteru ČT24 a pak se začal seznam sponzorů šířit na sociálních sítích.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Hned první firmou na seznamu, kterou Zeman jmenoval i v přímém přenosu, je společnost Ray Service. Ta dala na prezidentovu kampaň půl milionu korun, její zástupci také cestovali spolu se Zemanem v rámci podnikatelské mise do Číny. Právě tato společnost přitom v roce 2012 vydala korunové dluhopisy, které byly osvobozené od daně. Ty se staly předmětem kritiky poté, co se ukázalo, že je vydával i holding Agrofert, který tehdy patřil premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Podle odborníků byly korunové dluhopisy prostředkem daňové optimalizace.

Společnost Ray Service vydal stejně jako řada dalších firem korunové dluhopisy na konci roku 2012. Tedy těsně před tím, než tato možnost ze zákona zmizela. Od roku 2013 už korunové dluhopisy osvobození od daně nepodléhaly. Ray Service jich vydal za 25 milionů korun s úrokem 10 procent. Více o korunových dluhopisech čtěte ZDE.

Nerozptýlené pochybnosti

Pochybnosti o financování kampaně stále zůstávají a to i proto, že mezi Zemanovými sponzory je několik firem, které podle dostupných údajů vykazovaly ztrátu, upozornil iDnes a Respekt. Jde například o firmu Contradiction, která na kampaň věnovala 885 tisíc korun, ačkoliv podle posledních dostupných údajů sama dlužila za rok 2016 celkem 400 milionů korun. Podobně na tom byl další sponzor, firma Car Service Group. Zemanovi poslala 950 tisíc korun navzdory tomu, že podle účetní závěrky za rok 2016 měla čistý obrat kolem čtyř milionů a její hospodaření skončilo ve ztrátě. „Stejným případem je i firma KOMERC Servis CZ,“ uvádí Respekt.

Neobvyklou štědrost projevil s třísettisícovým darem také živnostník Miloslav Havlíček, který podle zjištění serveru iDnes provozuje obecní hospodu a smíšené zboží u fotbalového hřiště v obci, která má necelé čtyři stovky obyvatel.

Pozornost médií budí i dar 1,7 milionu korun, pocházející od brněnských právníků Richarda Tománka a Jiřího Jestřába. Hradní kancléř Mynář před časem uvedl, že právě jejich advokátní kancelář mu zprostředkovala jednání, která vedla k podezřele výhodnému nákupu vily v pražských Strašnicích, napsal iDnes.

Úřad kontrolující financování seznam nemá

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ale do pátečního rána přehled dárců Spolku přátel Miloše Zemana nedostal. Člen vedení úřadu Jan Outlý uvedl, že v datové schránce úřadu nic není, ale dokumenty může dnes přinést například pošta. Zeman přitom v debatě reakci na kritiku, že jeho volební kampaň není transparentní, řekl, že seznam dárců byl úřadu odevzdán. Není to však jeho zákonnou povinností.

Zeman za to byl často kritizován. Na webových stránkách ke kampani měl údaje, kolik kdo a za co utratil. Chyběly však informace, odkud především spolek a strana peníze získaly. Outlý už dříve uvedl, že to není porušení zákona, protože zákon nedbá na formu kampaně, ve které může jiná organizace působit jako prostředník.

Spolek ani strana tak přehled dárců zveřejňovat nemusí. Přesto Zeman po dotazech, odkud peníze pocházejí, přečetl v televizní debatě několik jmen ze seznamu, který tam přinesl a který označil jako seznam dárců Spolku přátel Miloše Zemana. „Tento seznam byl tomuto úřadu samozřejmě odevzdán,“ řekl prezident v ČT před druhým kolem prezidentských voleb.

Na volebním účtu má Zeman od dárců kolem 4,5 milionu korun. Žádné peníze ale nepoužil. Přicházejí mu tam částky jak od podporovatelů, tak halířové položky od odpůrců doprovázené negativními komentáři.

Současný prezident prezidentskou funkci obhajuje. V prvním kole prezidentských voleb se 12. a 13. ledna utkalo devět kandidátů, do druhého kola postoupil Zeman a bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Závěrečné kolo prezidentských voleb začíná dnes a končí v sobotu ve 14:00.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Duel Drahoš vs. Zeman. Největší hvězdou byla moderátorka Witowská

Zeman kategoricky odmítl, že by někdy zastavil trestního stíhání Andreje Babiše

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články