Trest platí. Nejvyšší soud odmítl dovolání Dalíka v kauze nákupu Pandurů
Dalík a kauza Pandur
Nejvyšší soud odmítl dovolání lobbisty Marka Dalíka v kauze podvodu při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu. Uvedla to ve středu Česká televize s odvoláním na Jana Kořána z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Soud rozhodl o dovolání 22. února, výsledek tehdy ale nezveřejnil s tím, že je nejprve třeba vypracovat odůvodnění a poté rozhodnutí doručit účastníkům řízení.
Ve vleklé kauze to bylo druhé Dalíkovo dovolání. Lobbista a někdejší pravá ruka bývalého premiéra Mirka Topolánka (dříve ODS) byl v případu odsouzen k pěti letům vězení, které si v současnosti odpykává.
Dalík vinu dlouhodobě popírá. Původně byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za to, že si při neformální schůzce k nákupu pandurů řekl v listopadu 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek byl loni na jaře zrušen. Na konci loňského července padl nový pravomocný verdikt, který Dalíkovi o rok přitížil. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je prý v omyl tím, že předstíral vliv na ministry.
Dalíkovi nepomohla ani změna výpovědi, kdy poprvé připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích jednalo. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.
Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.