2 Piráti a eurovolby

Pirátské strany v EU koordinují program, česká chce vyhrát volby, teď však oslabila

NOVÉ

Témata: ,

Evropské pirátské strany včetně té české o víkendu v Lucemburku podepsaly společný program pro květnové europarlamentní volby. V dnešní době mají evropští Piráti pouze jednu europoslankyni, doufají tak, že se to po letošních volbách změní. Čeští mají ty největší ambice, věří, že pokud se jim podaří zmobilizovat své voliče, mohou v květnových eurovolbách zvítězit. Podle nejnovějšího volebního modelu společnosti Kantar však strana oproti předchozím průzkumům mírně oslabila, zatímco hnutí ANO lehce posílilo. Volby do Evropského parlamentu mají ale tradičně nízkou volební účast, což by mohlo Pirátům nahrávat.

„Chceme lidskou, moderní Evropu, která bude udávat světu kurz v otázkách využívání technologií, inovací, demokracie, občanské participace a životního prostředí,“ uvedla česká Pirátská strana na twitteru. Na tvorbě programu se podílely stovky českých i evropských Pirátů, napsala Pirátská strana v prohlášení zaslaném serveru Echo24. Piráti zdůrazňují, že kromě reformy autorských práv či digitální agendy pokrývají široké spektrum témat od vzdělávání, životního prostředí a zemědělství, přes zahraniční politiku a obranu a dopravu až po daňový systém či vesmírný program.

„Podpis memoranda třinácti evropskými stranami ukazuje skutečnou sílu pirátského hnutí. V Evropském parlamentu je ho třeba. Současný parlament totiž nedokázal reformovat autorské právo a aktuálně řešená směrnice vše jen zhoršuje. Současné archaické pojetí copyrightu nemůže být uplatněno jinak, než prostřednictvím cenzury. Naše občanská práva a základní svobody zmizí, pokud si to neuvědomíme a neprovedeme zásadní reformu copyrightu,“ uvedl mimo jiné lídr české kandidátky Pirátů Kolaja.

Chceme volby vyhrát, deklarují Piráti

Piráti se netají ambicemi zvítězit ve volbách do Evropského parlamentu. Přáli by si dosáhnout alespoň na pět křesel, což je víc, než získalo v posledních eurovolbách kterékoliv české uskupení. „Budou to volby o budoucnosti Evropy,“ řekl již dříve pro Echo24 předseda strany Ivan Bartoš.

Ten by si přál zásadní úspěch Pirátů v nadcházejících volbách. „Evropské volby nemají velkou účast. V předchozích volbách do Evropského parlamentu vyhrálo ANO se 16 procenty. My chceme alespoň 20 procent. Chceme ty volby vyhrát,“ uvedl před stranickým sjezdem předseda strany pro Echo24. „Doufáme, že za nás by se tam mohlo dostat tak pět Pirátů a více, ale to budeme muset ještě hodně máknout. Ale kdyby lidé, co dnes deklarují, že volí Piráty, přišli k volbám do Evropské unie, tak jsme vítězové voleb,“ dodal.

Zůstává však otázkou, zda se podaří uspět i ostatním pirátským stranám, aby mohly v Evropě spolupracovat i po volbách. „Podle mě dojde k zásadnímu přemapování parlamentu. Nastupuje tam Macron atd. My teď máme v tuto chvíli jedinou evropskou poslankyni a ta je ve frakci Greens–EFA. Jedna z největších frakcí je ALDE, což jsou evropští liberálové, jenomže tam je ANO. Vzhledem k té politice, kterou tady ANO prezentuje, by hnutí nebylo ideálním partnerem pro Piráty. Dnes je i v ostatních státech řada liberálních stran, které mají šanci se tam dostat. Takže uvidíme,“ vysvětlil pro Echo24 předseda strany.

Podle nejnovějšího průzkumu Piráti oslabili

Podle lednového volebního modelu Kantar pro Českou televizi (ČT) by se v únoru do Poslanecké sněmovny dostaly všechny strany, které jsou tam zastoupeny v současnosti. Vyhrálo by hnutí ANO s 32 procenty. Naopak Piráti a ODS oproti předchozím průzkumům oslabili, mírně posílila TOP 09 nebo lidovci. 

ANO by podobně jako v předchozím listopadovém průzkumu Kantar CZ získalo 32 procent hlasů. Piráti by dostali 16,5 procenta, ODS 13,5 procenta. Obě strany by v porovnání s listopadovým výsledkem ztratily 2,5 procentního bodu.

Kolem pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny se opět pohybují TOP 09, STAN, ČSSD i KDU-ČSL. Všechny tyto strany by se do dolní komory parlamentu dostaly. Zatímco TOP 09 si oproti listopadu polepšila o 1,5 procentního bodu na 5,5 %, STAN, ČSSD i KDU-ČSL by shodně získaly rovných 5 %. 

Čtěte také: Dobu rozdávání střídá doba škrtů. Vláda hledá, kde ušetřit, krátit chce i investice