Praha je poprvé na nejhorším červeném stupni
ŠÍŘENÍ KORONAVIRU
Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni. Novou verzi zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko. Vůbec poprvé od začátku srpna, kdy byla zveřejněna první verze mapy, má některý region červenou barvu. Aktuální mapa vychází z dat od 8. do 14. září. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) má Praha reprodukční číslo 1,8. Už dříve uvedl, že číslo 2 by celostátně mohlo vést k uzavírání škol. V pondělí bylo v zemi 1,59.
V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 338 potvrzených případů koronaviru. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Je to třetí přírůstek nad 300 celkově i v tomto týdnu. Dosavadní maximum zaznamenaly laboratoře k úternímu podvečeru, kdy za 24 hodin odhalily 372 pozitivních testů. Ve čtvrtek jich bylo 350.
Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem. Roste i počet lidí v nemocnicích a případů z rizikových skupin obyvatel.
„Celkový týdenní počet nově diagnostikovaných dosahuje hodnoty 166,7 na 100.000 obyvatel a rostoucí trend je dlouhodobý a významný,“ píše se v komentáři ke změněnému zařazení Prahy.
Podle epidemiologů neroste počet případů, u nichž se jim nedaří zjistit zdroj nákazy. Pohybuje se ale dlouhodobě kolem 30 procent. „Příznivým aspektem je, že z větší části jsou případy zaznamenávány u mladší a střední generace, s převážně bezpříznakovým nebo mírným průběhem onemocnění,“ uvádí komentář ministerstva.
Případy nákazy u mladých lidí souvisejí se začátkem školního roku. Hygienici řešili už více než sto případů ve školských zařízeních, většinou jednotky nakažených žáků či pedagogů. I podle ministra Vojtěcha jsou školy v poslední době vůbec nejčastějším místem nákazy. Dalšími častými zdroji jsou rodina, pracoviště nebo návštěva společenských akcí, jako jsou svatby, rodinné oslavy a setkání.
Mezi sportovními družstvy, kde se nákaza více šířila, jsou profesionální i amatérské skupiny, zejména hokejové a fotbalové. Nové případy jsou také u zahraničních pracovníků, cizinců, kteří se v Praze nechají testovat, nebo Čechů po návratu ze zahraničí.
Další nárůst čekají hygienici i v následujících dnech. „Rizikovými zůstávají nadále hromadné akce a další společenské a soukromé akce s vyšší kumulací osob na jednom místě, zejména v uzavřených prostorách,“ uvádí web.
Mapa za tento týden, kde ještě Praha nebyla červená, byla zveřejněna už ve čtvrtek na tiskové konferenci. Ve druhém stupni rizika nákazy je na ní 11 regionů. Proti minulému týdnu jich přibylo pět. Oranžová je tak většina Středočeského kraje, okres Uherské Hradiště a nově Chebsko. Většina Česka je v prvním, zeleném stupni rizika. Bílých okresů bez rizika zůstalo 13, jsou to vesměs pohraniční regiony.
Mapa stupňů pohotovosti, takzvaný semafor, vzniká posouzením epidemické situace za posledních sedm dní, hodnotí se 25 parametrů. Více než absolutní počty nakažených odborníci posuzují trendy.
Mezi doporučenými opatřeními pro červený stupeň je aktivace Ústředního krizového štábu. Ústřední epidemiologická komise má vládě doporučit vyhlášení krizového stavu a navrhnout vydání krizových opatření.
Mají se také průběžně monitorovat kapacity odběrových míst a laboratorních vyšetření a personální a lůžkové kapacity nemocnic. Zdravotní systém se má připravovat na navýšení kapacit intenzivní péče a na možné omezení plánovaných výkonů. Omezit se má také shromažďování většího počtu lidí včetně náboženských, sportovních a komunitních akcí. Navrženo je také omezení provozu školek, škol a zájmových aktivit a nastavení výuky na dálku.
Hygienická stanice oznámila ode dneška povinné nošení roušek ve školách i při výuce, od 18:00 jsou také zakázány návštěvy v nemocnicích a lůžkových zařízeních sociálních služeb a od pondělí nesmí být na vysokých školách fyzicky přítomní studenti při výuce. Výjimku má praktická výuka, praxe, zkoušení ve skupinách až deseti lidí a laboratorní, experimentální nebo umělecká tvorba ve skupinách až 15 lidí. Studenti mohou také na individuální konzultace a do knihovny. Většina vysokých škol ještě příští týden výuku nezačíná.