Syrských sirotků je v Řecku dost, viděla jsem je. Stačí si jen vybrat, říká Šojdrová

Syrských sirotků je v Řecku dost, viděla jsem je. Stačí si jen vybrat, říká  ŠojdrováNové
Domov

Přijetí syrských sirotků

Europoslankyně Michaela Šojdrová je přesvědčená, že v Řecku je dostatek syrských sirotků, které Česká republika může přijmout. Vše tak závisí jenom na schůzce s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitrem Janem Hamáčkem, kde se obě strany domluví na dalším postupu. 

Podle Šojdrové existuje v řeckých azylových zařízeních několik dětí, které by Česká republika mohla přijmout. Konkrétní děti ale bude vybírat až ministerstvo. „Já jsem viděla, že tam ty děti jsou. Nešla jsem si vzít jednotlivá jména, to bude potom na ministerstvu, kdo to bude vybírat,“ uvedla pro deník Echo24. 

„Mým úkolem bylo cca zjistit kolik těch dětí, které jsou vhodné nebo které by byly vhodné k převezení do České republiky. O tom podávám zprávu panu ministrovi a panu premiérovi,“ uvedla lidovecká europoslankyně.

Větší detaily ohledně vybraných dětí nechtěla Šojdrová sdělit. „Víc informací nechci pouštět. Řeknu to jednoduše, nechci prostě vyprovokovat pana ministra ani pana premiéra. Já musím hovořit napřed s nimi, prosila jsem je o ten termín. Chápu, že jsou zaneprázdněni, ale tak snad se podaří co nejdřív,“ uvedla Šojdrová.

Šojdrová deníku Echo24 sdělila, že v azylových zařízeních je přes tisícovku dětí, ze kterých si Česká republika může potenciálně vybrat. „Je jich tam opravdu hodně na to, aby Česká republika mohla těm dětem pomoct a je na ní, aby si je vybrala,“ řekla Šojdrová. Další kroky pak závisí až na domluvě s Hamáčkem a Babišem. „Je to trochu na nich, aby oni si pospíšili s tím termínem, abychom se dohodli na dřívějším termínu,“ vysvětlila Šojdrová.

Šojdrová se po zveřejnění své iniciativy setkala ve druhé polovině září s Babišem, který přijetí dětských migrantů do Česka odmítal. Šojdrová po schůzce řekla, že dostala spolu s neziskovými organizacemi od Babiše za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Stát podle ní prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost, následně by je byl ochoten přijmout. Babiš po setkání nechtěl sdělit, zda Česko děti přijme, pokud je organizace najdou. Zopakoval ale, že lepší je dětem pomáhat mimo Česko.

Čtěte více: Řecko nám chce pomoct s dětskými uprchlíky, hlásí Šojdrová. Nejdřív informuje Babiše

Slovensko by mohlo přijmout desítky syrských sirotků, oznámil premiér