Babiš během několika hodin otočil. Lyžařské areály otevřou 18. prosince, potvrdil Blatný

OTEVŘENÍ SKIAREÁLŮ

Babiš během několika hodin otočil. Lyžařské areály otevřou 18. prosince, potvrdil Blatný
Předseda vlády Andrej Babiš. Foto: Facebookový profil premiéra
Domov

Echo24

Výrok, který pronesl ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně předseda vlády Andrej Babiš (ANO) ohledně pravděpodobného otevření lyžařských areálů od Štědrého dne, je již o den později neplatný. Zatím konečné datum otevření lyžařských areálů sdělil dnes odpoledne ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). K otevření by podle něj nakonec mělo dojít už o šest dní dříve, a to v pátek 18. prosince. Důvodem je podle něj to, aby lidé na hory mohli vyrazit s předstihem před vánočními svátky. O tom, jaká opatření bude nutné v areálech dodržovat, rozhodne v pondělí vláda.

„Je snaha, aby se lidé, kteří chtějí lyžování využít, měli možnost na hory dostat ještě před Vánocemi, protože věříme, že většina z nich tam jede opravdu za sportem, nikoliv za večerní zábavou,“ řekl Blatný. Dřívější otevření areálů také podle něj pomůže tomu, aby si návštěvníci i provozovatelé do Vánoc zvykli na pravidla, která budou v areálech nařízena.

Podle dřívějších informací budou muset provozovatelé zřejmě zajistit to, aby se lidé neshlukovali při čekání na vlek a podobně. Očekává se také, že nebude možné otevřít stánky s občerstvením

Babiš přitom ještě ve čtvrtek při interpelacích říkal, že datum otevření sjezdovek bude zřejmě stejné jako v Rakousku, kde se počítá se 24. prosincem. V pátek však připustil, že by to mělo být dřív. „Mělo by to být nějaký pátek, ale nechám to na něm (Blatném), jedná se hlavně o managementu front,“ řekl premiér Rádiu Z.

V Česku je podle něj jiná situace než v Rakousku, kde jsou zavřené hotely. „U nás jsou v rámci protiepidemického systému PES otevřené. Když tam lidi budou, chceme jim umožnit, aby lyžovali,“ uvedl. Stát pravděpodobně neumožní běžný provoz míst s občerstvením. „Musí to být za přísných opatření, na začátku roku přišel ten virus z lyžovačky v Itálii,“ varoval Babiš.

Babiš nepočítá s tím, že by na hory mohli jezdit zahraniční turisté. „V Rakousku je to pro místní, u nás by to mělo být také jenom pro naše lidi,“ uvedl. Kdyby dorazili lidé z ciziny, nebylo by to podle něj dobře. „Epidemie je (v zahraničí) asi tři týdny nebo měsíc za námi, stoupá to všude. Musíme tomu zabránit,“ vysvětlil.

Premiér připustil, že má obavu ze třetí vlny. „Čeká nás plno práce. Tento rok je nejhorší v mém životě a i pro většinu lidí to byl špatný rok. Potřebujeme ho mít za sebou. Doufejme, že ten nový začneme lépe a ta vlna nepřijde. Ale musíme být proto zodpovědní celé Vánoce až do konce roku. Žádné večírky, jak jsme byli zvyklí,“ konstatoval.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek řekl, že vláda měla obavu zimní střediska nyní otevřít vzhledem k návratu žáků do škol i dalšímu uvolňování.

Asociace horských středisek ČR (AHS) pokládá dřívější otevření za rozumný kompromis. „Pro nás je nejdůležitější zpráva, že otevřeme, a že to bude ke konkrétnímu datu. Uklidní to nejen provozovatele všech služeb na horách, ale i milovníky zimních sportů na sněhu. Samozřejmě jsou někde připraveni na lyžaře už nyní, ale vnímáme aktuální situaci u nás i v zahraničí a v této mimořádné době je třeba se chovat odpovědně,“ uvádí asociace v tiskové zprávě.

Foto: Týdeník Echo