Spalničky se do Čech dostaly i z ciziny, hlavně Ukrajiny. Zdravotní stav cizinců se nekontroluje
Onemocnění spalničkami
V Česku řádí spalničky. Jen za prvních 69 dní roku 2019 se jimi v Česku nakazilo víc lidí než za celý loňský rok. K 10. březnu to bylo 231 případů, loni za celý rok 203. Podle odborníků je důvodem nárůst odmítání očkování. Část případů byla také přivlečena ze zahraničí. Zdravotní stav cizinců přicházejících do ČR se totiž běžně nekontroluje.
Celkem 18 případů spalniček bylo importováno ze zahraničí, deset z nich z Ukrajiny, Státní zdravotní ústav o tom informoval ZDE. Zdravotní stav cizinců přicházejících do ČR se běžně neprověřuje, ministerstvo zdravotnictví ale může podle zákona o ochraně veřejného zdraví stanovit ochranná opatření před zavlečením vysoce nakažlivých infekčních onemocnění do země.
V tom případě lze i odepřít vstup cizince na území Česka. „Pokud jsou tato ochranná opatření ministerstvem zdravotnictví stanovena, je pak podle zákona o pobytu cizinců skutečnost, že cizinec trpí stanoveným infekčním onemocněním, důvodem pro odepření vstupu cizince na území nebo důvodem pro zamítnutí žádosti o pobytová oprávnění, popř. o jejich prodloužení,“ uvedl pro Echo24 za ministerstvo vnitra Ondřej Krátoška. „Cizinec je pak na požádání povinen předložit doklad potvrzující splnění požadavků opatření před zavlečením vysoce nakažlivých infekčních onemocnění ministerstva zdravotnictví,“ dodal Krátoška.
K mimořádným ochranným opatřením ministerstvo zdravotnictví zatím nepřikročilo. Doporučuje ale lidem cestujícím na Ukrajinu nechat se očkovat. „Osoby, které do ČR přicestují z Ukrajiny a jeví známky nákazy spalničkami, jsou povinny vyhledat lékařské vyšetření. Lékař takového zdravotnického zařízení, v případě, že vysloví podezření na spalničky, má ze zákona povinnost informovat o dané skutečnosti místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, která zajišťuje organizaci protiepidemických opatření,“ uvedla za ministerstvo zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Kvůli epidemii nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už dříve mimořádné očkování zdravotníků ve státních nemocnicích a doporučil ho i ostatním zdravotnickým zařízením. Nákaza se objevila například na urgentním příjmu v nemocnici v Motole, kvůli nakaženému zaměstnanci byla dočasně uzavřená i restaurace v Poslanecké sněmovně.