Andrej Babiš má dostat zlatý most, říká expremiér Topolánek

TÝDENÍK ECHO

Andrej Babiš má dostat zlatý most, říká expremiér Topolánek
Bývalý premiér Mirek Topolánek. Foto: Jan Zatorsky
1
Týdeník
Daniel Kaiser
Sdílet:

Měsíc před sněmovními volbami obchází pozorovatele přízračný pocit. Jak to, že na jaře odepisovaný Andrej Babiš je zpátky na třiceti procentech a na dobré cestě sestavovat příští vládu? Kdo z politiků, kteří přicházejí do úvahy jako příští premiér, je na takovou práci i stavěný? Proč se kampaň velkých, zavedených značek vyhýbá tématům, která zřejmě masivně ovlivní životy voličů, jako jsou z lockdownů vzešlá inflace nebo klimatická politika Evropské unie? Otázky pro Mirka Topolánka, aktéra doby, kdy ještě byly ideově ukotvené strany schopny dosahovat 35 procent.

Jak to, že na rozdíl od vás a vašich předchůdců nezačal Andrej Babiš svým vlastním voličům ani po osmi letech lézt na nervy?

Myslím, že on polarizuje společnost ještě víc než kdokoli jiný. A to říkám jako člověk, který společnost taky dost polarizoval. Byl jsem kontroverzní, mnohdy arogantní, někdy impulzivní, a přitom docela pravicový. Babiš žádné ideje nemá, on jen lidem ukázal viníka a postavil se do čela nespokojeného davu. Čas se posunul, teď už mu ani jeho voliči nevěří, že nekrade. Už si je kupuje. Nikdo jim nemůže slíbit tolik, kolik jim Andrej může dát. Tvrdíte, že životnost v české politice dělá nějakých osm let. Překonat toto osmileté období Babiš může, ovšem řekl bych, že už je úplně vyhořelý. Být premiérem je masakr. Je to taková jízda a tak strašná zátěž na organismus, že v závěru už nejedete ani na výpary z benzinové nádrže, ale na sajrajt, který je v té nádrži na dně. Viděl jsem minulý týden Babiše na strategickém fóru ve slovinském Bledu, působil nervózně, vyčerpaně, unaveně, hystericky. I kdyby vyhrál, už republice ani z pohledu svých voličů nic nepřinese. I kdyby nám někdo tvrdil: V domácí politice jedeme proti zdi a celkem nezáleží na tom, kdo bude za volantem, každý bude muset tu zatáčku vybrat, tak já mu odpovím, že Babiš na to už nemá. Už je za hranou, jede jen setrvačností. On to třetí období potřebuje už jen osobně.

Jako že se bojí o svou fyzickou svobodu?

Pro něj je to otázka byznysu i sebe sama.

Podle mě se bojí, že by šel do vězení, myslím, že u svých protivníků předpokládá stejné sklony, jako má on.

Tomu rozumím. Nicméně kdysi jsem nesouhlasil s tím, jak Ivan Langer vyhodil Karla Randáka z rozvědky. A Babiš je stejný typ člověka. Takže to s ním buď udělají jako s Tiberiem, a utratí ho pretoriánská garda, nebo dostane zlatý most. Jestli bude Babiš pod tlakem a bude se obávat, že v momentě, kdy skončí, ho zavřou, tak při síle, kterou disponuje, a při poblázněnosti, prodejnosti a frustraci minimálně třetiny elektorátu může v politice zůstat klidně dál. A nebude chtít odejít. Zlatým mostem myslím informaci pro něj: Kámo, tak podívej se, my tě necháme na pokoji, dožij si v klidu v důchodu. Zní to cynicky, ale já bych byl pro. Jinak se ho budeme těžko zbavovat, což, obávám se, ukážou volby za měsíc.

Celý rozhovor Daniela Kaisera s Mirkem Topolánkem si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku Echo. Ten si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články