FOTOGALERIE: Babiš v USA navštívil CIA, jedná o byznysu a chystá se na Trumpa

Návštěva Spojených států

FOTOGALERIE: Babiš v USA navštívil CIA, jedná o byznysu a chystá se na TrumpaFOTKY UVNITŘ
Během jednání s podnikateli předseda vlády představil národní inovační strategii Czech Republic: The Country for the Future Foto:

FOTO: Facebook / Andrej Babiš

8
Domov

vt Echo24

Premiér Andrej Babiš jednal ve středu ve Washingtonu se zástupci Americké obchodní komory, s představiteli Národní nadace pro vědu a navštívil Marylandskou univerzitu. Také navštívil centrálu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Ve čtvrtek společně se svou manželkou Monikou zamíří do Bílého domu na setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem. 

Babiš na úvod programu v USA navštívil Americkou obchodní komoru. Setkal se se zástupci řady amerických společností, které v České republice podnikají. Například GE Aviation vyvinulo nový motor a jeho výrobu se rozhodlo umístit do České republiky. Tento projekt má posunout ČR na pozici jednoho z předních výrobců leteckých motorů na světě.

„To je náš úkol, abychom ještě více nastartovali vzájemný obchod. Každý rok stoupá. Spojené státy jsou naším šestým největším obchodním partnerem. Podle mého názoru v tom je obrovský potenciál. Mluvili jsme také o Evropě, protože samozřejmě pro tyto velké firmy se rozhodly jisté věci v Evropské komisi a na Evropské radě, kde jsme také zastoupeni. Byla to otevřená debata,“ řekl Babiš.

Během jednání s podnikateli předseda vlády představil národní inovační strategii Czech Republic: The Country for the Future
Během jednání s podnikateli předseda vlády představil národní inovační strategii Czech Republic: The Country for the Future Foto:

FOTO: Facebook / Andrej Babiš

Během jednání s podnikateli předseda vlády představil národní inovační strategii Czech Republic: The Country for the Future. „Představili jsme naši národní strategii pro investice, projekt Česká republika: Země pro budoucnost, který se skládá z různých částí. Jsou to hlavně inovace, projekty v rámci umělé inteligence, digitalizace, propojení průmyslu s vysokými školami,“ okomentoval premiér jednání před českými novináři.

Premiér také diskutoval s představiteli Národní nadace pro vědu. „Skvělá zpráva pro českou vědu. Při jednání s prestižním federálním úřadem pro vědu jsme po představení naší vize dohodli velice konkrétní spolupráci. Do Česka se velmi brzy vypraví mise ředitelů National Science Foundation, která připraví prioritní oblasti spolufinancování české vědy americkou stranou,“ uvedl po jednání český premiér.

Na Marylandské univerzitě okusil augmentovanou a virtuální realitu
Na Marylandské univerzitě okusil augmentovanou a virtuální realitu Foto:

FOTO: Facebook / Andrej Babiš

Následně předseda vlády navštívil Marylandskou univerzitu, kde se seznámil s univerzitním programem pro umělou inteligenci. Projekty programu pro umělou inteligenci, například projekt Smart Cities, na kterém spolupracovali s ČVUT v Praze, Andreji Babišovi představili jejich vedoucí. „Nyní jsme získali další spolupráci s univerzitou v Marylandu. S kolegou Havlíčkem chceme zkoordinovat všechny aktivity v rámci umělé inteligence. Chtěli bychom prosadit centrum v Praze. Evropa bude dotovat asi čtyři taková centra. A Praha pro to má skvělé podmínky,“ dodal Babiš.

Odpoledne český premiér přijal pozvání do sídla Ústřední zpravodajské služby (CIA) v Langley, kde jednal s šéfkou CIA Ginou Haspelovou. Na závěr prvního dne návštěvy Babiš navštívil spolu s manželkou Monikou basketbalový zápas Washington Wizards, za který hraje momentálně jediný český hráč v NBA Tomáš Satoranský, proti Dallas Mavericks.

Vrcholem návštěvy Spojených státu má být čtvrteční setkání s prezidentem Donaldem Trumpem, do Bílého domu zamíří se svou manželkou Monikou. Předseda české vlády s ním chce jednat mimo jiné o možných amerických clech na evropské automobily, o obranné a bezpečnostní spolupráci nebo o situaci v Sýrii, kde česká ambasáda zastupuje i zájmy USA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Češi se nás snaží vytlačit z trhu,“ tvrdí polský ministr. Za kampaní vidí i Babišův Agrofert

Důchodci berou za Babiše méně než za Kalouska