Velvyslanci potvrdili nový vesmírný program EU. Týká se i rozšíření pražské agentury GSA

Plán kosmického programu

Velvyslanci potvrdili nový vesmírný program EU. Týká se i rozšíření pražské agentury GSANOVÉ
Družicový navigační systém Galileo. Foto:

Zdroj: GSA

Svět

Echo24

Velvyslanci členských zemí EU ve středu potvrdili plán podoby budoucího evropského kosmického programu, který předpokládá přejmenování a rozšíření působnosti i personálu pražské unijní agentury GSA. Nová podoba kosmického programu unie souvisí s přípravou příštího víceletého rozpočtu EU na roky 2021 až 2027.

O samotné výši přidělených financí se ale zatím nediskutuje, to bude součástí diskusí později v letošním roce. Diplomaté a Evropský parlament (EP) se zabývají novou podobou toho, na co budou nakonec přidělené peníze využity. Evropská komise (EK) loni v létě navrhla na roky 2021 až 2027 pro evropský kosmický program rozpočet ve výši celkem 16 miliard eur (přes 410 miliard Kč).

Členské státy unie s několika změnami schválily kompromis dosažený v únoru nynějším rumunským předsednictvím se zástupci europarlamentu. Kromě jiného předpokládá, že z pražské agentury GSA, která se stará o program navigačních družic Galileo, vznikne větší unijní Agentura pro vesmírný program se širším polem odpovědnosti například i za program pozorování Země s názvem Copernicus.