1 Plán kosmického programu

Velvyslanci potvrdili nový vesmírný program EU. Týká se i rozšíření pražské agentury GSA

, NOVÉ

Témata: , , ,

Velvyslanci členských zemí EU ve středu potvrdili plán podoby budoucího evropského kosmického programu, který předpokládá přejmenování a rozšíření působnosti i personálu pražské unijní agentury GSA. Nová podoba kosmického programu unie souvisí s přípravou příštího víceletého rozpočtu EU na roky 2021 až 2027.

O samotné výši přidělených financí se ale zatím nediskutuje, to bude součástí diskusí později v letošním roce. Diplomaté a Evropský parlament (EP) se zabývají novou podobou toho, na co budou nakonec přidělené peníze využity. Evropská komise (EK) loni v létě navrhla na roky 2021 až 2027 pro evropský kosmický program rozpočet ve výši celkem 16 miliard eur (přes 410 miliard Kč).

Členské státy unie s několika změnami schválily kompromis dosažený v únoru nynějším rumunským předsednictvím se zástupci europarlamentu. Kromě jiného předpokládá, že z pražské agentury GSA, která se stará o program navigačních družic Galileo, vznikne větší unijní Agentura pro vesmírný program se širším polem odpovědnosti například i za program pozorování Země s názvem Copernicus.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.