„Opatrnost, nespěchat.“ Vláda zjevně velké rozvolňování od pondělí nechystá

OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU

„Opatrnost, nespěchat.“ Vláda zjevně velké rozvolňování od pondělí nechystá
Zleva: Premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Foto: Ministerstvo zdravotnictví
2
Domov

edi Echo24

Rozvolňování hned od pondělí zřejmě nelze očekávat od nedělního mimořádného zasedání vlády. Vyplývá to aspoň z rétoriky hlavních aktérů. Premiér Andrej Babiš (ANO) říká, že vláda rozvolňování nesmí uspěchat. „Čísla jsou stále ještě vysoká a měli bychom být opatrní,“ uvedl pro Právo s tím, že „třetí vlnu si nemůžeme dovolit“. Obdobně mluví i jeho poradce, exministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten by uvolnil jen provoz malých obchodů, otevření dalších provozů, jako jsou restaurace a služby, považuje za riziko.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již v pátek avizoval možnost, že skóre v protiepidemickém systému PES sice může v neděli odpovídat třetímu stupni, přesto se ale obchody v pondělí neotevřou. „Od začátku jsme říkali, že nevnímáme PSA jako robot, ale ve chvíli, kdy by sice skóre v daný den bylo takové, ale v ostatních krajích by byla situace nebezpečná, tak se můžeme rozhodnout jinak,“ řekl ministr.

Babiš v rozhovoru v Právu dává od rozhodování ruce pryč a zdůrazňuje, že poslední slovo bude mít ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Když čísla nebudou dobrá, tak obchody otevřené nebudou. Nemůžeme si dovolit riskovat třetí vlnu. Máme jasný systém a ministra, který se nenechá ovlivňovat. Když budu vycházet z toho, co mi řekl pan Blatný, tak do Vánoc se dostaneme na stupeň 3, ale lepší to asi nebude. Tedy obchody otevřou za přísných opatření,“ řekl premiér.

Pro „klidnější postup“ je i hlavní hygienička Jarmila Rážová, která je jednou těch, kdo bude mít konečné slovo ohledně případného přesunu do nižšího stupně v systému PES. V rozhovoru pro Novinky zdůraznila, že čísla neklesají tak, jak se čekalo, a rychlé rozvolnění by mohlo opět situaci zhoršit.

„Nic se nemá uspěchat. Situace je křehká. Byť se snižují čísla týkající se zásahů do seniorních skupin či využití lůžkových kapacit, tak se to neděje tak rychle, jak modely předpokládaly. To brzdí uvolňování a já jsem tedy spíše na straně toho klidnějšího postupu,“ uvedla Rážová.

Prymula varuje před rozvolněním

Zastáncem přísnějších restrikcí je dlouhodobě i prezident Miloš Zeman, který v sobotu v Lánech jednal v rámci expertní skupiny mimo jiné i s ministrem zdravotnictví Blatným i jeho předchůdcem Prymulou.

Ten před rozvolněním varuje, otevřel by jen malé obchody, restaurace a služby nikoliv. „Z dat zatím ještě nejsem přesvědčen o tom, že by pokles byl tak dramatický, abychom v pondělí mohli otevřít vše. Zastávám opatrnější přístup. Dovedu si představit, že by se v první uvolňovací etapě otevřely malé obchůdky. Ty takovým rizikem nejsou. Pokud se otevře všechno, riziko bude narůstat. S restauracemi bych počkal,“ řekl Prymula v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Epidemie koronaviru v Česku sice dál zpomaluje, ale vládní epidemiologové upozorňují, že ne tak rychle jako v minulých dvou týdnech. Rozdíl rizikového skóre v protiepidemickém systému PES mezi stavem epidemie covidu-19 v jednotlivých krajích je až 33 bodů. Praha je s 42 body blízko od druhého stupně, Karlovarský kraj byl ještě ve čtvrtek v pátém. Opatření ale musí být podle ministra Blatného dál plošná, lidé by přejížděli do otevřených obchodů nebo restaurací.

„PES teď ukazuje, že země se nachází v průměru už v dostatečném počtu dnů ve fázi tři. Ta znamená otevření všech obchodů, restaurací, služeb. Ukončení zákazu vycházení po jedenácté večer. Babišova vláda ale začala s otvíráním lavírovat. Mlží, vypouští zmatečné signály, přestože PES jasně říká, že všechno, co má být ve třetí fázi otevřeno, se má otevřít,“ píše v redakčním komentáři Lenka Zlámalová.

Už nyní je jisté, že školy budou od pondělí fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně PES, i kdyby vláda v neděli rozhodla o zmírnění opatření proti covidu-19 na třetí stupeň rizika nákazy. Režim ve školách by se dál měnil tak, aby školy měly zhruba týden na to se na uvolnění opatření připravit.