V Barceloně zřejmě útočila speciální džihádistická jednotka al-Kharša

Terorismus

V Barceloně zřejmě útočila speciální džihádistická jednotka al-KharšaNOVÉ
Policisté v noci po útoku na barcelonské třídě La Rambla Foto:

FOTO: Reuters

Svět

ošm

Teroristická organizace Islámský stát vytvořila tajnou speciální jednotku, tvrdí izraelský web debka.com, který je známý tím, že má dobré kontakty na zpravodajské služby. Členy jsou džihádisté, kteří mají západní pasy, často prošli válkou v Sýrii a Iráku a jsou cvičeni speciálně pro útoky v Evropě. Podle serveru čtvrteční vražedný útok ve Španělsku nese všechny znaky této zvláštní jednotky. Islámský stát je podceňován, je totiž schopen složitých vojenských manévrů.

Zvláštní jednotka se nazývá Brigáda al-Kharša a poprvé o ní informovala britská média na začátku srpna. Tehdy varovala, že příslušníky jednotky mohou být i britští muslimové. Informace o tajné skupině poskytl v Sýrii zajatý bojovník Islámského státu. Měla stát za teroristickými útoky v Paříži a Bruselu. Abdelhamid Abaaoud, velitel teroristické buňky, která zaútočila v Paříži a zabila 130 lidí, měl být příslušníkem brigády.

Zařazení do jednotky je prý nabídnuto každému džihádistovi s evropským pasem. Následný výcvik je ale fyzicky i psychicky náročný. Členové jsou speciálně cvičeni pro ničivé útoky v evropských městech. Součástí výcviku je psychologická příprava na prvotní šok z teroristického útoku, tak aby bojovníci zabili co nejvíce lidí a byli připraveni zemřít.

Mnoho kandidátů výcvik nedokončí. „Jestli dvacet zahájí výcvik, pouze pět ho dokončí. Poté se vrátí do Evropy a zaútočí,“ prozradil zajatý džihádista. Podle informací tajných služeb výcvik úspěšně ukončilo kolem 50 bojovníků. Zpravodajci také předpokládají, že dosud z Evropy za Islámský stát odešlo bojovat asi pět tisíc lidí, z toho se zhruba třetina, čili kolem 1600 lidí, vrátila. Část těchto navrátilců může vytvářet pomocnou síť pro elitní atentátníky.

Server debka.com také upozorňuje, že Islámský stát se chová jako profesionální armáda. Na syrských a iráckých bojištích dokáže vykonávat složité manévry i se spořádaně stáhnout. Přesto je podle serveru zpravodajské služby často podceňují, neboť považují džihádisty za nesourodé a špatně vycvičené. Taktéž evropské buňky jsou nejspíše profesionálně řízeny centrálním velením. I když se Islámský stát občas hlásí k útokům, které provedli osamělí vlci, akce, které doopravdy naplánoval, bývají komplexní, vícefázové a mívají vysoký počet obětí. Klasickými příklady jsou právě útoky v Paříži a Bruselu.

Útok ve Španělsku nese stejné znaky. Měl více fází, bylo do něj zapojeno velké množství lidí a plynové bomby objevené ve vybuchlém domě nasvědčují ještě větší plánovanou komplexnost. K této verzi se nyní hlásí i katalánská policie. Podle debka.com útok v Barceloně nepochybně vykonala právě speciální Brigáda al-Kharša.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Městečko Ripoll, hnízdo teroristů z Barcelony. Klíčová figura imám Es Satty