Babiš zmanipuloval video s hospodským k propagaci EET, kritiku vystříhal

Babiš 'vysvětluje' EET

Babiš zmanipuloval video s hospodským k propagaci EET, kritiku vystříhalUVNITŘ VIDEO
Andrej Babiš hovoří s hospodským Jiřím Šimkem. Foto: Reprofoto: Youtube / Finanční správa ČR
Domov

ly Echo24

Majitel hospody Šenk na Rajské Jiří Šimek se proti své vůli stal nástrojem propagandy za EET pro ministra financí Andreje Babiše. Ten za hospodským přijel poté, co Šimek poskytl videorozhovor prezidentovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhému, ve kterém kritizoval nepřipravenost elektronické evidence tržeb a nedostatek informací. Další video pak natočil i se samotným ministrem financí Andrejem Babišem. Z něj však Šimek vyšel kvůli ministerskému sestřihu – podle vlastních slov – jako „pako“. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

V rozhovoru s Dlouhým Šimek s nadsázkou také řekl, že ministr financí Andrej Babiš za ním ještě nebyl, aby mu EET vysvětlil. Ministr Babiš to vzal jako vítanou příležitost k propagaci a do hospody za Šimkem přišel s informační brožurou o EET v ruce a s kamerou za zády. „Já myslím, že to nebude nějaká velká změna,“ řekl hospodskému na kameru ministr.

K Šimkově nelibosti však ze setkání vzniklo silně sestříhané video. Odpovědi hospodského Šimka v některých částech na sebe nenavazují a Babiš na jeho kritiku odpovídá vedlejšími argumenty.

Na konci videa se pak Babiš pochválil, jak to hospodskému všechno hezky vysvětlil. „Pan Šimek neměl žádné informace o elektronické evidenci tržeb, tak jsem ho navštívil, diskutovali jsme a vysvětlil jsem mu to. Chápu, že je to něco nového, každý má z toho strach, ale jsem přesvědčen, že to bude fungovat dobře,“ řekl ministr financí v samostatném vstupu na konci videa, které nechal zveřejnit na svém Facebooku a na profilu Finanční správy ČR.

Šimek má z výsledného videa rozporuplné pocity. „Mrzí mě, že z druhé reportáže nevyznělo nic z toho, co jsem říkal, nemělo to hlavu ani patu. Vyšel jsem z toho jako pako, abych to řekl slušně,“ řekl Šimek pro server Aktuálně.cz. Přestože podle svých slov vedl Šimek skoro monolog, ve videu dominuje především Babiš. Podle hospodského ve videu zůstalo pouze to, co se ministrovi hodilo. „Dali tam nějaké tři moje odpovědi, které na sebe nenavazovaly, já osobně jsem z toho videa nic nepochopil,“ kritizuje Babišovo video Šimek. Přestože mu ministr všechno „vysvětlil“, považuje Šimek EET za nesmysl.

Ministr financí na konci července rozhodl, že evidence začne podle původního plánu letos 1. prosince. Elektronická evidence tržeb se bude týkat se v první fázi hotelů a restaurací a od března příštího roku budou muset evidovat tržby i maloobchodní a velkoobchodní firmy.

Čtěte také: Babiš EET neodloží. Platit začne od prosince