1 RADIKÁLNÍ OPATŘENÍ v calais

No pasarán! Británie postaví ploty proti imigrantům

, NOVÉ

Témata: , ,

Velká Británie ve spolupráci s francouzskými úřady vytvoří v přístavním městě Calais bezpečnou zónu, kde budou kamiony mířící na ostrovy čekat na odbavení. V úterý to v parlamentu prohlásila britská ministryně vnitra Theresa Mayová. Opatření má ztížit úsilí imigrantů ze severní Afriky a Blízkého východu, kteří se nejrůznějšími způsoby snaží dostat do Británie. Do konce měsíce mají být oploceny hlavní přístupové cesty ke Calais a k ústí Eurotunelu.

Hlídané parkoviště v Calais bude mít kapacitu pro 230 kamionů. Kamiony se teď k přístavnímu městu přibližují po otevřené silnici, kde často musí čekat v mnohakilometrových kolonách, než na ně přijde řada. Hodiny čekání představují ideální příležitost pro imigranty, kteří na pomalu jedoucích kamionech hledají nejrůznější úkryty, ve kterých se následně pokouší dostat přes Lamanšský průliv.

Parkoviště tak bude představovat vítanou úlevu jak pro řidiče kamionů, tak pro příslušníky francouzské policie a celní správy. „Tím, že je odstraníme z otevřené silnice, kde se stávají cílem migrantů, ochráníme jednak kamiony a jednak řidiče,“ řekla k tomu podle britského Guardianu Mayová.

Britská vláda však nemyslí jen na řidiče kamionů – konzervativní ministryně ve svém proslovu dodala, že do konce července budou oploceny hlavní přístupové cesty ke Calais a k ústí Eurotunelu. Plán na oplocení Calais, který už dříve oznámil premiér Cameron, má ochránit řidiče osobních aut a turistické autobusy, které míří na ostrovy. I ty se totiž dostávají do hledáčku imigrantů. 

Čtěte také: Překvapení mezi kufry. Se školačkami z výletu přijeli i tři uprchlíci

Tyto plány Britů, s nimiž Paříž oficiálně souhlasila, se však dlouhodobě nelíbí zastupitelům města Calais. Ti by si přáli, aby Británie pouštěla na své území více uprchlíků a odlehčila tak přístavnímu městu, kde se v současné době tísní až několik tisíc běženců. Britové to však striktně odmítají, protože by to podle nich přitáhlo jen další zástupy imigrantů. Tento postoj ostatně podle médií zopakovala i Mayová ve svém vystoupení.

Ministryně vnitra v úterním vystoupení rovněž uvedla, že britská vláda plánuje zorganizovat informační kurs, ve kterém bude řidiče informovat, jak zabezpečit svá vozidla před vynalézavými migranty. Za převoz ilegálních uprchlíků totiž v Británii hrozí vysoké pokuty. Ministryně podle britských médií připomněla, že řidiči v uplynulém roce zaplatili na pokutách 6,6 milionu liber, což je o 2,4 milionu (přibližně 36 %) více, než tomu bylo o rok dříve. 

Čtěte také: Britové toho mají dost: Cameron chce oplotit Calais

Provoz přes La Manche zastavila stávka, imigranti toho chtěli využít

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.