Policie zastavila povolenou demonstraci na Hradčanském náměstí

Návštěva čínského prezidenta

Policie zastavila povolenou demonstraci na Hradčanském náměstíAKTUALIZOVÁNO 5
Domov
Echo24
Sdílet:

Bývalý ministr Martin Bursík, někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla Michael Žantovský, nebo Ivan Havel a stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice se dožadovali bezvýsledně vstupu na pražské Hradčanské náměstí. Akci měli na náměstí řádně ohlášenou a naplánovanou, tu ale magistrát nečekaně v místě znemožnil.

S demonstranty se během pochodu na Hradčany sešel předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Jednal také s policisty, kteří bránili průvodu v cestě na náměstí. Předseda TOP 09 držel v ruce tibetskou vlajku. Lidé skandovali „Máme na to právo!“. Kalousek jim odpovídal „Máte na to právo“. „Já a europoslanec Jaroslav Štětina jsme požádali bezpečnostní složky, abychom mohli projít, protože jsme státní činitelé a žádná represivní moc nám nesmí bránit ve svobodném pohybu,“ řekl protestujícím za bouřlivého potlesku. Oběma poslancům ale policie také zabránila ve stupu na náměstí.

Kromě Kalouska byl v čele demonstrantů také pořadatel tichého shromáždění protibetský aktivista a bývalý politik Martin Bursík nebo někdejší politik Michael Kocáb. Demonstrace se účastnil i bývalý ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, Ivan Havel a bývalý diplomat Michael Žantovský.

„Je to policejní zlovůle. Bylo nám znemožněno naplnit ústavní právo pokojně se shromáždit a vyjádřit svůj názor,“ řekl pro Českou televizi jeden z organizátorů akce a bývalý ministr Bursík.

„Akci jsme měli ohlášenou, řádně povolenou. Chtěli jsme na Hradčanském náměstí vyjádřit náš názor na návštěvu čínského prezidenta. Těžkooděnci nás tam nepustili. Nechápeme, proč nás odkazují na nějakého magistrátního úředníka, kterého nemůžeme sehnat,“ řekl Bursík. „Nikdy by mě nenapadlo, že 25 let po revoluci se ocitneme v situaci, kdy nám někdo zamezí dostat se na povolené místo shromáždění,“ dodal Bursík.

Policie ale na svém webu uvedla, že o uzavření Hradčanského náměstí bylo rozhodnuto už minulé pondělí, a to pro vozidla i chodce. „Uvedený prostor tak přestal být po tuto dobu veřejným prostranstvím, a svolavatel se tak nemohl dovolávat svého práva konat zde shromáždění,“ sdělila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Policie je podle ní oprávněna při zajišťování bezpečnosti osob omezit vstup do určitých prostor.

Poté co bylo dopoledne uzavřeno Hradčanské náměstí, organizátoři shromáždění ohlásili, že akce bude přesunuta k nedalekému Pohořelci do parku Maxe van der Stoela. Tam se kolem 16:00 shromáždily zhruba dvě stovky protestujících, vyrostlo tam i pódium, na kterém vystoupili hudebníci.

Čtěte dále: Zábava pro podhradí: ohňostroj pro čínského prezidenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články