Příběh z Moskvy. Zbourali nám prodejnu
Jak se žije v Rusku
V noci na úterý 9. února proběhla v Moskvě hromadná demolice obchodních pavilonů a prodejních stánků. Úřady je označily za černé stavby a teď chtějí budovat vlastní obchodní místa. Do seznamu černých staveb putovalo 104 objektů. Přesto, že jejich majitelé tvrdí, že mají všechny dokumenty v pořádku a že jejich demolice byla nezákonná. Rus2web mluvil se spolumajitelkou obchodu „Autodíly“, který dříve stál v ulici Časovaja 9, a byl také zbořen. Podle Julie Savinové byla demolice jejího obchodu především chybou Katastrálního úřadu. Její příběh na svém profilu přeložila Lenka Benešová.
Obchod „Autodíly“ v ulici Časovaja 9k je v našem vlastnictví. Máme dlouhodobou nájemní smlouvu k pozemku, uzavřenou na 49 let, tedy až do roku 2061. Náhodou jsme na internetu narazili na rozhodnutí o demolici prodejen a byli jsme velmi překvapeni, že seznam obsahuje i naši budovu. Na úřadu Státní inspekce pro nemovitosti nám bylo řečeno, že budova stojí v komunikaci, ale my víme, že tomu tak není. Budovu jsme záměrně stavěli tak, aby nijak nepřekážela. Jenže se ukázalo, že v katastrálním výpisu je budova špatně zakreslená – převrácená o 180 stupňů. Podali jsme si žádost na Katastrální úřad, aby odstranili tuto chybu, ale řízení trvalo příliš dlouho. Tak jsme šli k soudu. Soudní jednání je nařízeno na 11. a 17. února, ale naši prodejnu stejně zbourali. Ještě před rozhodnutím soudu.
8 února nám holčina z městské rady řekla, že musíme do večera vyklidit prodejnu, protože se bude bourat. Mysleli jsme, že to musí být nějaký omyl. Nicméně, ve večerních hodinách skutečně přijela těžká technika. Pak se kolem naší prodejny začali hromadit pracovníci – kolem čtyřiceti lidí. Zavolali jsme policii, přišla hlídka, nicméně strážci pořádku nám nijak nepomohli. Společně s našimi zaměstnanci jsem šla do obchodu a ten byl následně oplocen bez ohledu na to, že jsme uvnitř. Skupina dělníků začala rozřezávat mříže na prodejně a následně se pokusila prolomit dveře. Pak policie a dělníci vnikli do budovy. Jak nám bylo později sděleno, celá akce probíhala pod dohledem zástupců městské rady a prefektury. Nikdo z nich se nám nepředstavil, nikdo z nich nám nic nevysvětlil.
Policie uvedla, že nám dá čas na to, abychom si z prodejny odnesli zboží a nám dělníci pomůžou. V naší prodejně bylo zboží za zhruba 15 mil. rublů, tak jsme přistavili dodávku a začali věci nakládat. Při tom jsme si všimla, že jeden z policistů, který měl údajně pomáhat při nakládání, si nacpal drahé zboží do kapsy a chtěl zmizet. Zavolali jsme tedy dalšího strážníka, který ovšem řekl, že nešlo o žádné rabování ani krádež, ale pouze o ochranu naší bezpečnosti. Šla jsem tedy na polici sepsat trestní oznámení o pokusu o krádež.
Všechno zboží jsme neměli čas odvézt. Zhruba v 7 hodin ráno dne 9. února nám bylo sděleno, že je třeba skončit s nakládkou. V souladu s vyhláškou moskevské radnice č. 829, v případě, že v prodejně zůstalo zboží, je nutné vzít toto zboží do úschovy a udělat jeho seznam. Všechna nařízení byla porušena. Naše je nevratně zničena. Jsem připravena podat žalobu a požadovat náhradu za demolici. Kdyby nám řekli, že ta místa chtějí vykoupit, protože je to v zájmu města, nebo nám dali nějaké adekvátní vyrovnání, my bychom se nevzpírali.
Ale kvůli chybě v katastru teď jsou lidi bez práce. Přitom někteří z nich tu pracovali od úplného začátku. Mnoho z nich má děti a my nevíme jak pomoct ani jim ani sobě.