Kouření pro 21. století: tabák se nespaluje, ale zahřívá
Méně škodlivá alternativa
Protikuřácké zákony, zvyšující se spotřební daň na cigarety, odrazující obrázky na krabičkách, propagátoři zdravého životního stylu i nechuť, skoro až odpor okolí. Tabákové společnosti čelí v 21. století tlakům, které ohrožují jejich byznys. Vyrazily tedy do boje a začaly nabízet potenciálně méně škodlivé alternativy k cigaretám.
Ačkoliv dnes již samy tabákové společnosti přiznávají, že kouření škodí zdraví, těžko si lze představit, že všichni kuřáci přestanou kouřit. Ročně se to podaří jen 4 procentům dospělých kuřáků z Česka, kteří se rozhodnou se svojí závislostí skoncovat, třebaže se o to někteří za svůj život pokoušejí mnohokrát. Také Světová zdravotnická organizace ví, že miliarda kuřáků na celém světě bude své cigarety kouřit i za deset let.
Odborníci se shodují, že na kouření cigaret jsou škodlivé především toxické chemikálie a toxické látky a kancerogeny, které při hoření tabáku vznikají. Naopak nikotin, třebaže způsobuje závislost, není hlavní hlavní příčinou úmrtí u kuřáků a nemocí způsobených kouřením. Problém představuje tabák a další materiály v cigaretě, jež hořením při 600 stupních Celsia produkují škodlivé chemické složky způsobující rakovinu nebo infarkt. Tabákové společnosti proto nyní přichází na trh s alternativami, u kterých nedochází ke spalování tabáku, ale pouze k jeho zahřívání.
Američané bojují proti tradičním cigaretám už několik let. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na konci letošního července oznámil, že hodlá i nadále zpřísňovat omezení pro klasické cigarety. Ovšem i postoj FDA se mění: namísto pouhých restrikcí se přiklání k podpoře inovativních produktů snižujících škodlivost právě ve srovnání s kouřením. Pro tabákové společnosti přitom nebyl krok FDA žádným překvapením. Tvrdí, že je jejich snahou i nadále pokračovat v „transformaci tabákového průmyslu“.
USA nejsou jedinou zemí, která se snaží inovovat svůj přístup k cigaretám. Mezi evropskými zeměmi je asi nejaktivnější Velká Británie, která prosazuje tzv. koncept snížené škodlivosti. Tamní The Royal College of Physicians (RCP) už v roce 2007 publikovala zprávu o snížení škodlivosti závislosti na nikotinu, v níž také podpořila alternativní produkty, díky nimž by kuřáci přestali tabák kouřit, ale do těla by se jim i nadále dostával nikotin. RCP svou zprávou reagovala na tehdejší novinku, elektronické cigarety, jež si Britové v průběhu posledního desetiletí hodně oblíbili. Podle RCP popularita e-cigaret vypovídá o zásadním faktu: kuřáci chtějí přejít na produkty se sníženou škodlivostí. Jak však odborníci z britské RCP podotýkají, i e-cigarety vyvolávají poměrně dost kontroverze a nejednotných názorů.
Když se tabák zahřívá
Tabákové společnosti proto začaly vyvíjet kromě elektronických cigaret také produkty, ve kterých se zahřívá tabák. „Hledáme řešení, protože samozřejmě víme, že naše produkty, cigarety, škodí zdraví. Je to podobné, jako když se automobilové společnosti snaží snižovat emise,“ komentuje to Serge Maeder, ředitel testovacích laboratoří a analytického výzkumu společnosti Philip Morris International (PMI).
Od roku 2008 proto tato americká společnost investovala do výzkumu tři miliardy dolarů. V roce 2009 pak otevřela na břehu Neuchâtelského jezera ve Švýcarsku impozantní moderní vědecké centrum pro výzkum a vývoj produktů se sníženým rizikem, jehož stavba stála dalších 120 milionů dolarů. V centru, přezdívaném kvůli svému tvaru Kostka (The Cube), pracuje na 430 vědců a inženýrů z celého světa nejen na vývoji produktu, ale také na laboratorní testech a klinických studiích. Druhé takové centrum se nachází v Singapuru.
Alternativy k tradičním cigaretám musí podle PMI splňovat dvě základní kritéria: mají potenciál být méně škodlivé a současně představují přijatelnou alternativu k cigaretám a uspokojení pro jejich uživatele. Kuřák zkrátka musí získat dojem, že mu přechod či konverze na tuto „náhražku“ stojí za to.
Výzkum společnosti je podle všeho na dobré cestě. Vyplývá z něj, že výpary z jejího vlajkového výrobku nazvaného IQOS (zkratka I Quit Ordinary Smoking, v překladu Končím s běžným kouřením) obsahují průměrně o 90 až 95 % méně škodlivých látek. Při užívání IQOS „kuřák“ nevyfukuje kouř, ale páru, tzv. aerosol, který nemá negativní dopad na znečišťování ovzduší a kvalitu životního prostředí. Potenciální sníženou škodlivost „náhražek“ cigaret dokazují také výsledky dosavadních klinických studií, které naznačují redukci vzniku nemocí z kouření u kuřáků, kteří se svých cigaret zbaví a přejdou na tuto alternativu.
Neškrtat, ale stisknout tlačítko
A jak vlastně IQOS funguje? Jedná se o elektronický držák, do nějž se vkládá tabáková náplň podobná cigaretě. Ta se však pouze zahřívá na 300 stupňů. Místo škrtnutí zapalovačem se tak musí stisknou tlačítko pro zahřívání přístroje.
Philip Morris International samozřejmě není jediným hráčem na trhu s bezdýmými výrobky. Konkurenční British American Tobaco vyrábí obdobu pojmenovanou „Glo“, do jejíhož vývoje společnost v posledních letech investovala 1,5 miliardy dolarů. Pozadu není ani Japan Tabacoo se svým „Ploom Tech“.
Vypadá to, že „náhražky“ cigaret skutečně splňují základní podmínky: jsou méně škodlivé, dodávají kuřákům do těla přibližně stejné množství nikotinu a zároveň jim poskytují požitek podobný kouření cigarety. „Pokud skutečně chcete udělat to nejlepší pro své zdraví, měli byste s kouřením přestat. Pokud ale přestat nechcete, je pro vás IQOS skvělou alternativou,“ tvrdí Joshua Townsend, manažer PMI pro vztahy s veřejností. „Naším cílem je, aby k našim potenciálně méně škodlivým výrobkům konvertovalo 100 % kuřáků,“ dodává Serge Maeder.
Podle Dany Jenšovské, primářky pražského Lékařského domu v Mezibranské ulici, by měl být každý kuřák při odvykání informovaný o všech dostupných prostředcích, měl by mít možnost vybrat si. „Ve své ORL ambulanci se potkávám se spoustou kuřáků, kteří se ani s odbornou pomocí nedokážou nikotinu vzdát. Právě IQOS je pro ně jedna z možností,“ uvádí primářka Jenšovská.
Česko má nicméně na poli konceptu snížené škodlivosti ještě co dohánět – zatím se o něm diskutuje pouze na expertní rovině. Tuzemští odborníci se ale stejně jako jejich kolegové v zahraničí shodují, že méně škodlivé alternativy mohou lidem pomoci zbavit se závislosti na cigaretách. Výrobky na bázi zahřívaného tabáku jsou také ve všech zemích EU, kde je zdaňují, zatížené výrazně nižší sazbou spotřební daně než klasické cigarety, a lze proto předpokládat, že stejný přístup zvolí i české ministerstvo financí.