Nečekaná smrt ruského velvyslance při OSN

Rusko ztratilo dalšího diplomata

Nečekaná smrt ruského velvyslance při OSNNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin nečekaně zemřel v New Yorku. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Žádné podrobnosti o okolnostech smrti diplomata, k níž došlo v předvečer jeho 65. narozenin, nebyly uvedeny, sdělila agentura Reuters.

Navzdory mlčení Kremlu, list New York Post napsal, že velvyslanec utrpěl dnes ráno srdeční problémy v sídle stálého ruského zastoupení. Podle agentury AP byl převezen do Presbyterian Hospital, kde později zemřel. 

Čurkin započal svou diplomatickou kariéru jako komunistický nomenklaturní kádr v 70. letech v Sovětském svazu. Byl tlumočníkem při jednání o odzbrojovací dohodě SALT II v Ženevě. Později se stal referentem mezinárodního oddělení Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Od 90. let začal působit jako ruský velvyslanec na různých postech a jako náměstek na ministerstvu zahraničí. Od roku 2006 byl Čurkin velvyslancem Ruska při OSN.

V poslední době se jedná už o druhou smrt ruského velvyslance. V prosinci byl na vernisáži výstavy na podiu přímo před řadou lidí zastřelen tureckým policistou ruský ambasador v Ankaře Andrej Karlov.