1 Běloši na ústupu

Bílí Američané stárnou. Za několik dekád budou v menšině

, NOVÉ

Témata: ,

Bílí Američané jsou nyní nejstarší skupinou oproti menšinám ve Spojených státech a nejvíc je těch, kteří dosáhli věku 55 let. Populace bělochů je sice stále nejpočetnější, ale během několika desetiletí to už nebude platit. Ukázal to průzkum Amerického úřadu pro sčítání lidu (USCB), na který upozornila společnost Pew Research Center.

Současný trend stárnutí bílé americké populace bude podle průzkumu z roku 2015 pokračovat i nadále, přičemž tato roste tempem 0,1 procenta. Populace menšin, které zahrnují Hispánce, Afroameričany, Asiaty i rasově smíšené a další, rostou výrazně rychleji – o 2 procenta.

O stárnutí bílých Američanů svědčí také průměrný věk, který u nich je 43 let. V celé americké populaci je to přitom 37 let a u menšin 31 let. Bělochů je sice ve Spojených státech nejvíc, tvoří 61,6 procenta Američanů, ale podle Pew Research Center se to změní ve prospěch menšin během několika příštích desetiletí.

Pew Research Center připisuje tyto nepříliš optimistické vyhlídky pro populaci bílých generaci těch, kteří se narodili po druhé světové válce. Ve Spojených státech jsou označováni jako Baby Boomers a přišli na svět během ekonomické prosperity. Jak název napovídá, jednalo se o silné ročníky.

Tito lidé v současné době přicházejí do důchodového věku. Ekonomové před stárnutím generace Baby Boomers varovali už v minulosti s tím, že s přibývajícími léty budou znamenat velkou zátěž pro sociální systém.

Průměrný věk
míšenci 19 let
Hispánci 28 let
domorodci z Havaje a Tichomoří 31 let
indiáni a domorodci z Aljašky 33 let
Afroameričané 33 let
Asiati 36 let
běloši 43 let

Celková statistika vypadá pro Spojené státy lépe. Největšímu počtu lidí je zde 24 let a víc jak polovině lidí je mezi 18 a 34 lety nebo méně. K této bilanci přispívají údaje menšin. Nejmladší skupinou jsou ti, kteří mají rodiče a prarodiče různých ras, jejich průměrný věk je 19 let.

V menšině Hispánců je nejvíc těch, kterým je 8 let, a jejich průměrný věk 28 let. Zato nejrychleji narůstá počet příslušníků asijské menšiny. Těm je v průměru 36 let a nejběžnější věk pro ně je 33 let. Afroameričanům je v průměru 33 let a nejvíc je těch, kteří dosáhli věku 24 let.

Čtěte také: ‚Trump je dobrý člověk s velkým srdcem, který miluje všechny lidi‘

Každý třetí člověk v USA umírá z důvodů chyb lékařů

,