2 Nový sitcom

Za virózou Zemana stojí lobbisté z kanceláře Blaník

Internetový seriál Blaník představuje lobbistu, který ze svojí kanceláře tahá za nitky v politice i hokejovém svazu. Marek Daniel v hlavní roli v prvním díle řeší Andreje, Miloše, Růžu nebo knížete. Satirický sitcom Blaník ukazuje alternativní cestu televizního obsahu k divákům. Nevzniká pro žádný z tradičních kanálů, přestože za ním stojí produkční studio Negativ známé díky snímkům Návrat idiota, Protektor nebo Alois Nebel.

Blaník od neděle vysílá internetová televize Stream.cz. S trochou nadsázky ho tak mohou diváci brát i jako tuzemsky skromnou parodii oblíbeného politického dramatu House of Cards, kde jde Kevinu Spaceymu o moc v Bílém domě.

S heslem "Navštivte alternativní mocenské centrum naší politiky" Blaník vytvořili Marek Najbrt, Robert Geisler a Benjamin Tuček. Oním centrem je nijak luxusní kancelář PR agentury pojmenované po jejím upoceném šéfovi Tondovi Blaníkovi. Ten v prvním sedmiminutovém díle slaví narozeniny a zve na ně nejrůznější osobnosti politické scény. "Andrej mi na to řekl jednoznačně ano," směje se do telefonu. "Vaška jsem nezval, ale Miloš přijde," říká fiktivní Blaník, který má i svůj reálný účet na Twitteru.

Tvůrci přitom spoléhají, že diváci sami mají přehled o společenském dění. Nic nevysvětlují, naopak vrší narážky. Sedmiminutová epizoda pokračuje ve stejném duchu a hláškách podobných těm ze Čtvrtníčkova představení Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?.

Jistě, pane lobbisto

Řeč přijde i na Zemanovo vrávorání u korunovačních klenotů: "Jasně, stalo se. Od toho jsme tady. Alzheimer ne, zuby taky blbost. Hele, co třeba viróza? No, nějaká zmutovaná," navrhuje Blaník. Druhý den pak vychází zprávy o Zemanově slavné viróze. Podobně Blaník řeší i situaci u hokejového týmu po olympiádě v Soči: "No jasně, viděl. Všechny zápasy. Ty vole, to Švýcarsko, ty vole." Seriál přitom naznačuje, že si Blaník často pouze myslí, že konkrétně on něco ovlivňuje nebo že ho politici respektují.

Přestože chybí promluvy postav do kamery, Najbrtova režie nejvíc upomíná k trendu mockumentary, tedy hraných seriálů, které mají využitím zdánlivě amatérské kamery nebo projevem herců budit dojem, že jde spíše o dokument. Blaník tak připomene změť britských sitcomů jako Je to soda, Jistě, pane ministře a Kancl. V rolích sekretářky a asistenta "Žížaly" účinkují Halka Třešňáková a Michal Dalecký.

Vlastní tvorba má přinést nové publikum a příjmy televizi Stream.cz, potažmo jejímu majiteli, kterým je Seznam.cz. Internetový kanál na jaře uvádí včetně Blaníku deset nových pořadů. Mezi nimi například Virály týdne o populárních videích na internetu, Restart života o osobním rozvoji nebo Jídlo s.r.o., ve kterém bude Roman Vaněk sledovat výrobu potravin.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.