Nezatahujte mne do politických bojů, vyzval šéf Seznamu Lukačovič

Seznam a reklama

Nezatahujte mne do politických bojů, vyzval šéf Seznamu LukačovičAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Majitel internetové firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič na Twitteru vyzval, aby ho lidé přestali zatahovat do svých politických bojů. Jeho výzva souvisí s tím, že firma Seznam.cz nejprve zavedla a vzápětí zrušila pravidla, podle kterých měla firma hodnotit obsah zpravodajských webů. Ty, které by pak podle pravidel Seznamu patřily mezi tzv. dezinformační, by pak nedostaly reklamu přes systém Sklik, který rovněž spadá pod Seznam.

„Dozvěděl jsem se, že nové obchodní podmínky mohou dopadnout i na weby, které mají ‘pouze’ jiný politický názor. Tak jsem tu cenzuru zrušil,“ napsal Lukačovič ve čtvrtek na Twitteru. O něco později pak připojil i výzvu, že nechce být zatahován do politických bojů.

Pozdě odpoledne pak Lukačovič svůj twitterový účet pro veřejnost uzavřel a ponechal na něj přístup jen vybraným uživatelům této sociální sítě. „Smazal jsem tweety obsahující urážlivé a politické komentáře a svůj veřejný twitterový účet jsem udělal privátní. Děkuji za pozornost,“ oznámil Lukačovič těm uživatelům, kteří ho mohou dál sledovat. V dalším tweetu ještě dodal, že není veřejnou ani politickou osobou. V pátek dopoledne už pak Lukačovičův soukromý twitterový účet neexistoval vůbec.

O zavedení nových pravidel pro zařazení webů do reklamní sítě Sklik informoval minulou sobotu server Aktuálně.cz. Aby mohly zpravodajské weby zobrazit Sklik, nesměly podle těchto pravidel mimo jiné uvádět lživé a klamavé informace, vydávat komentáře a konspirační teorie za zpravodajství nebo zveřejňovat články se smyšlenými autory. Na webu musel být také uveden jeho provozovatel. Serveru Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí Seznam.cz Táňa Lálová s tím, že podrobnosti chce firma zveřejnit v následujícím týdnu.

V neděli pak upozornil server ireporter.cz na to, že dostal od Seznamu dopis upozorňující na to, že tento server zveřejňuje nevhodné články a informace, které nevyhovují zaměření provozovatelů serveru Seznam.cz a jejich partnerské organizace Sklik. Proto s ním Seznam ukončuje spolupráci.

Současně se na stránkách Seznamu objevila informace o tom, že pokud chce jakýkoliv zpravodajský web používat Sklik, musí nově respektovat sedm podmínek stanovených Seznamem. Hned v první podmínce je uvedeno, že každý spolupracující zpravodajský server musí dodržovat etický kodex Seznamu, který platí pro zaměstnance společnosti Seznam.

Ve středu pak Seznam.cz změnil názor a nově zavedená pravidla zrušil. Podle sdělení výkonného ředitele firmy představenstvo o nových pravidlech vůbec nevědělo. „Představenstvo o záměru zpřísnit pravidla reklamy v oblasti zpravodajských webů nevědělo, a pokud by o ní ode mne vědělo, nepustilo by ji do realizace. Představenstvo a majitel společnosti si nepřeje, abychom se snažili určovat objektivnost a pravdivost zpravodajských webů, které jsou zařazeny do naší reklamní sítě. Proto jsme dnes z pravidel reklamy tato kritéria pro zpravodajské weby odebrali,“ uvedl výkonný ředitel Seznamu Michal Feix.

Nový postoj Seznamu vyvolal na sociálních sítích bouřlivé reakce, do kterých se zapojili i přední mediální manažeři. Situaci komentuje například odborný server Lupa.cz, v úterý Echo24.cz publikovalo komentář šéfredaktora a dnes glosu Seznam není Google, naštěstí.

Původní zpřísnění pravidel vyvolalo rozporné reakce. Ocenila jej část politiků včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle kterého šlo o dobrou metodu, jak čelit serverům, které šíří lživé informace. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček naopak firmu za to, že požadovala dodržování zpravodajské etiky, zkritizoval a označil to za cenzuru.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články