USA ohlásily plán: návrat na Měsíc a dobytí Marsu

USA ohlásily plán: návrat na Měsíc a dobytí MarsuNOVÉ
Vesmírné centrum NASA na Floridě. Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Americké vesmírné plány

Echo24

Americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že USA zahajují novou éru průzkumu vesmíru, a slíbil, že jeho země vyšle lidskou posádku na Mars a rovněž zpátky na Měsíc. Pence, který se dostal do čela nedávno obnovené národní rady pro vesmír, navštívil Kennedyho vesmírné středisko u mysu Canaveral na Floridě.

„Naše země se vrátí na Měsíc a naše noha spočine i na povrchu Marsu,“ řekl Pence před 800 zaměstnanci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Přítomen byl i slavný americký astronaut Edwin „Buzz“ Aldrin, druhý člověk, který se prošel po měsíčním povrchu po Neilu Armstrongovi.

Pence, který v roce 2005 ještě bojoval s dalšími republikány za zrušení plánů NASA na znovudobytí Měsíce, dnes neupřesnil časový rámec, do kdy by se taková mise měla uskutečnit.

Obnovení náročných vesmírných programů sliboval také na letošní Den nezávislosti americký prezident Donald Trump. „Jsme národ pionýrů a příští americkou hranicí je vesmír. Nikdy jsme to nedokončili, začali jsme, ale nedokončili, ale teď začínáme zase,“ prohlásil tehdy Trump.

NASA v současné době vyvíjí nosnou raketu SLS a kosmickou loď Orion, kterými by chtěla zmíněných cílů dosáhnout.

Čtěte také: NASA objevila desítku planet vhodných pro život

Související články