1 Rozvedené proti vdaným ztrácejí 22 % příjmu

Studie: Muži si po rozvodu příjmově polepší, ženy pohorší

, NOVÉ

Témata: ,

Rozvod v Česku ekonomicky hůř dopadá na ženy než na muže. Po rozpadu manželství kvůli tomu, že přestanou s partnerem společně hospodařit, přicházejí ve srovnání s vdanými v průměru o téměř 22 procent čistého příjmu. Muži si naopak polepší. Ukázala to analýza Národohospodářského ústavu Akademie věd, který na ní spolupracoval s úřadem ministra pro lidská práva a ministerstvem práce. V Česku se rozpadá téměř polovina manželství.

„Rozdíly mezi rozvedenými a sezdanými v příjmech vycházejí z dalšího přerozdělování příjmu v rodině. To u rozvedených chybí. Je tu efekt sdílení příjmů v manželství, který je tak velký proto, že muži a ženy mají v ČR tak odlišné mzdy,“ uvedl Jiří Šatava z národohospodářského ústavu.

Muži si naopak po rozpadu svazku příjmově polepší. Dvacátníci mají o 34 procent peněz víc, třicátníci o 36 procent, čtyřicátníci o 28 procent, padesátníci o 17 procent a šedesátníci o 14 procent.

Ženy v Česku vydělávají v průměru o víc než pětinu méně než muži. ČR tak patří k zemím s největším rozdílem v odměňování v EU. Nižší mzdy se pak promítají i do nižších penzí. Ženám víc hrozí chudoba. V čele tří čtvrtin neúplných rodin stojí matka. Dopad má i neplacení výživného či horší uplatnění na trhu práce kvůli péči o potomky, vypočítala šéfka oddělení rovnosti žen a mužů úřadu vlády Lucia Zachariášová. Podle ní vláda počítá s opatřeními ke zlepšení situace ve své schválené strategii.

Analýza srovnávala příjmy, které mají k dispozici sezdaní lidé a jednotlivci po rozvodu. Podle Šatavy roli hraje „relativně silná dělba práce“ – jeden z partnerů se víc soustředí na práci a vydělává, druhý víc pečuje o rodinu a domácnost. „To nemusí být problematické pro ty, kteří žijí v manželství. Po rozvodu ten ekonomicky slabší, který si nebudoval kariéru, může mít problém s uplatněním, což může znamenat výraznou komplikaci,“ podotkl Šatava.

Podle zjištění rozvedené ženy ztratí kvůli nemožnosti sdílet příjem s partnerem ve srovnání s těmi, které žijí v páru, v průměru 21,5 procenta čistého příjmu. Největší rozdíl je ve věkové skupině od 20 do 29 let, činí 37 procent. Třicátnice si pohorší v průměru o 35 procent částky. Důvodem je péče o děti, matky mají příjem obvykle v tu dobu jen z rodičovské či z práce na kratší úvazek. Čtyřicátnice po rozvodu ztrácejí proti sezdaným v průměru 21 procent čistých příjmů, padesátnice 16 procent a šedesátnice 14 procent.

Muži si naopak po rozpadu svazku příjmově polepší. Dvacátníci mají o 34 procent peněz víc, třicátníci o 36 procent, čtyřicátníci o 28 procent, padesátníci o 17 procent a šedesátníci o 14 procent.

Autoři studie doporučují opatření na podporu konkurenceschopnosti obou partnerů. Zmínili dostupnost školek, flexibilní úvazky, zapojení otců i matek do péče o rodinu a domácnost, možnost sociálního bydlení či náhradní výživné. Přehodnotit by se mohla i délka rodičovské dovolené.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.