Studie: Muži si po rozvodu příjmově polepší, ženy pohorší

Rozvedené proti vdaným ztrácejí 22 % příjmu

Studie: Muži si po rozvodu příjmově polepší, ženy pohoršíNOVÉ
Krátké zprávy

Echo24

Rozvod v Česku ekonomicky hůř dopadá na ženy než na muže. Po rozpadu manželství kvůli tomu, že přestanou s partnerem společně hospodařit, přicházejí ve srovnání s vdanými v průměru o téměř 22 procent čistého příjmu. Muži si naopak polepší. Ukázala to analýza Národohospodářského ústavu Akademie věd, který na ní spolupracoval s úřadem ministra pro lidská práva a ministerstvem práce. V Česku se rozpadá téměř polovina manželství.

„Rozdíly mezi rozvedenými a sezdanými v příjmech vycházejí z dalšího přerozdělování příjmu v rodině. To u rozvedených chybí. Je tu efekt sdílení příjmů v manželství, který je tak velký proto, že muži a ženy mají v ČR tak odlišné mzdy,“ uvedl Jiří Šatava z národohospodářského ústavu.

Muži si naopak po rozpadu svazku příjmově polepší. Dvacátníci mají o 34 procent peněz víc, třicátníci o 36 procent, čtyřicátníci o 28 procent, padesátníci o 17 procent a šedesátníci o 14 procent.

Ženy v Česku vydělávají v průměru o víc než pětinu méně než muži. ČR tak patří k zemím s největším rozdílem v odměňování v EU. Nižší mzdy se pak promítají i do nižších penzí. Ženám víc hrozí chudoba. V čele tří čtvrtin neúplných rodin stojí matka. Dopad má i neplacení výživného či horší uplatnění na trhu práce kvůli péči o potomky, vypočítala šéfka oddělení rovnosti žen a mužů úřadu vlády Lucia Zachariášová. Podle ní vláda počítá s opatřeními ke zlepšení situace ve své schválené strategii.

Analýza srovnávala příjmy, které mají k dispozici sezdaní lidé a jednotlivci po rozvodu. Podle Šatavy roli hraje „relativně silná dělba práce“ – jeden z partnerů se víc soustředí na práci a vydělává, druhý víc pečuje o rodinu a domácnost. „To nemusí být problematické pro ty, kteří žijí v manželství. Po rozvodu ten ekonomicky slabší, který si nebudoval kariéru, může mít problém s uplatněním, což může znamenat výraznou komplikaci,“ podotkl Šatava.

Podle zjištění rozvedené ženy ztratí kvůli nemožnosti sdílet příjem s partnerem ve srovnání s těmi, které žijí v páru, v průměru 21,5 procenta čistého příjmu. Největší rozdíl je ve věkové skupině od 20 do 29 let, činí 37 procent. Třicátnice si pohorší v průměru o 35 procent částky. Důvodem je péče o děti, matky mají příjem obvykle v tu dobu jen z rodičovské či z práce na kratší úvazek. Čtyřicátnice po rozvodu ztrácejí proti sezdaným v průměru 21 procent čistých příjmů, padesátnice 16 procent a šedesátnice 14 procent.

Muži si naopak po rozpadu svazku příjmově polepší. Dvacátníci mají o 34 procent peněz víc, třicátníci o 36 procent, čtyřicátníci o 28 procent, padesátníci o 17 procent a šedesátníci o 14 procent.

Autoři studie doporučují opatření na podporu konkurenceschopnosti obou partnerů. Zmínili dostupnost školek, flexibilní úvazky, zapojení otců i matek do péče o rodinu a domácnost, možnost sociálního bydlení či náhradní výživné. Přehodnotit by se mohla i délka rodičovské dovolené.