„Nové zrození.“ Statisíce Turků demonstrovaly v Istanbulu proti režimu

Demonstrace v Turecku

„Nové zrození.“ Statisíce Turků demonstrovaly v Istanbulu proti režimuNOVÉ
Pochod za spravedlnost v Turecku Foto:

FOTO: printscreen Youtube

3
Svět

Echo24

Stovky tisíc lidí se dnes shromáždily v istanbulské čtvrti Maltepe na demonstraci, kterou vyvrcholil pochod za spravedlnost šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua z Ankary do Istanbulu. Politik akci vedl poté, co byl odsouzen jeho kolega ze strany, někdejší novinář a posléze poslanec Enis Berberoglu; ten je nyní ve vězení právě ve čtvrti Maltepe.

„Ať si nikdo nemyslí, že tento pochod byl poslední. Devátý červenec je nová etapa, nové zrození,“ řekl Kiliçdaroglu před davem svých stoupenců po pochodu, který trval 25 dnů a měřil 450 kilometrů.

Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu na pochod vyrazil v polovině června, když soud poslal na 25 let do vězení poslance Berberoglua za vyzrazení státního tajemství. Toho se bývalý novinář podle obžaloby dopustit tím, že předal tisku informace o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii v roce 2014.

Dnešní demonstraci podpořila také třetí nejsilnější opoziční strana v tureckém parlamentu, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Desítka poslanců této strany, včetně obou jejich spolupředsedů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové, je rovněž ve vězení.

Trestní stíhání tureckých poslanců umožnil zákon, který loni na jaře prosadila vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Zákon kritizovala opozice i Západ jako porušení parlamentní demokracie, zatímco vláda jej hájí s tím, že je nutný „v boji proti terorismu“. Podle kritiků ale vláda zákona využívá k tomu, aby se zbavila kritiků.

Čtěte také: Turecko se cuká s ratifikací dohody o klimatu. Chce peníze

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.