USA tiše mění strategii v Sýrii: tolerují Asada

Radši Asada, než radikály

USA tiše mění strategii v Sýrii: tolerují AsadaANALÝZA
Bašár Asad Foto: Foto: www.gloria-center.org
1
Svět
Sdílet:

Spojené státy v tichosti změnily přístup k řešení krize v Sýrii. Ustupují od svého původního požadavku na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a začínají se klonit k návrhům OSN na vyhlášení příměří v jednotlivých lokalitách. Podle listu The New York Times mění svou strategii v tomto smyslu také další západní země. 

Washington se údajně obává, že odejde-li ze scény Asad, nebude nikdo schopen kontrolovat chaos a extremisty působící v Sýrii. 

USA slíbily pomoc při výcviku opozice, ale nemá jít o tu část, která bojuje proti Asadovi, nýbrž o tu, která stojí proti radikálům.

Newyorský list o změně píše před avizovaným politickým jednáním v Rusku a rok po rozhovorech, které skončily bez úspěchu v Ženevě. Organizovala je OSN a USA v nich podporovaly tu část opozice, která trvala na ustavení přechodné vlády. Důvodem nepřeklenutelných sporů byla představa o tom, jakou roli by v ní měl dostat Asad. 

Čtěte také: Jak jsem dělala rozhovor s Bašárem Asadem

Západ naše varování neposlouchal, vzkázal Asad přes českou novinářku

Plán vyjednat lokální příměří

OSN nyní navrhuje, aby se opozice snažila dohodnout s vládou a armádou ve válečných zónách a vyjednala lokální příměří. Začít se má v Halabu. Rusko coby hlavní Asadova opora pořádá politické rozhovory koncem ledna a navrhuje sestavení vlády, v níž by byli zastoupeni někteří členové opozice. V úvahu připadá také uspořádání parlamentních voleb. 

Zatím ale není jasné, zda je Asad a další jeho spojenec Írán ochoten dělat kompromisy. Část syrské opozice, která považuje Američany za své spojence, s plánem nesouhlasí vůbec. Západ podporoval zejména Syrskou svobodnou armádu, která na začátku války vybojovala značné území na severu Sýrie. Postupně je ale ztratila v boji s radikály, kterým nejde tolik o Asada, jako o ustavení a udržení chalífátu. 

Změnu naznačil Kerry

Změnu postoje USA naznačil ministr zahraničí John Kerry, který dosud vždy jednoznačně tvrdil, že pro Asada v budoucím vedení Sýrie není místo. Minulý týden však prohlásil, že Asad je vůdce, který musí změnit svou politiku. "Nadešel čas, aby prezident Asad a jeho režim postavili svůj národ na první místo a přemýšleli o důsledcích svých činů, jež do Sýrie přivádějí stále více teroristů," řekl. 

Zmocněnec pro Sýrii v OSN Staffan de Mistura minulý týden v Ženevě řekl, že je třeba brát v potaz nové skutečnosti, jako je vzrůstající vliv radikálů z Islámského státu. Je prý zbytečné snažit se uspořádat třetí kolo ženevských mírových rozhovorů, dokud se pro ně nepodaří získat větší podporu syrské vlády i opozice. 

Raději kompromis než nástup radikálů

V OSN převládá názor, že se Západ musí vyrovnat s faktem, že se syrským povstalcům nepodařilo Asada porazit. Mnoho Syřanů se nyní obává především radikálů, a jsou proto ochotni ke kompromisům v rámci Sýrie, protože zahraničním partnerům nedůvěřují. 

Někteří diplomaté v OSN navrhují, že by se mělo připustit, že část současného vedení zůstane v Sýrii u moci, protože jenom tak je možné zabránit rozpadu země, jak se to stalo v Iráku a Libyi. K tomuto názoru se přihlásil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. 

Syrská opozice tak stále méně důvěřuje svým dosavadním partnerům na Západě a nabývá přesvědčení, že je Západ připraven smířit se s tím, že Asad zůstane u moci. 

Čtěte také: Islamisté zasadili Asadovi úder: už mají třetinu Sýrie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz