1 Radši Asada, než radikály

USA tiše mění strategii v Sýrii: tolerují Asada

, ANALÝZA

Spojené státy v tichosti změnily přístup k řešení krize v Sýrii. Ustupují od svého původního požadavku na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada a začínají se klonit k návrhům OSN na vyhlášení příměří v jednotlivých lokalitách. Podle listu The New York Times mění svou strategii v tomto smyslu také další západní země. 

Washington se údajně obává, že odejde-li ze scény Asad, nebude nikdo schopen kontrolovat chaos a extremisty působící v Sýrii. 

USA slíbily pomoc při výcviku opozice, ale nemá jít o tu část, která bojuje proti Asadovi, nýbrž o tu, která stojí proti radikálům.

Newyorský list o změně píše před avizovaným politickým jednáním v Rusku a rok po rozhovorech, které skončily bez úspěchu v Ženevě. Organizovala je OSN a USA v nich podporovaly tu část opozice, která trvala na ustavení přechodné vlády. Důvodem nepřeklenutelných sporů byla představa o tom, jakou roli by v ní měl dostat Asad. 

Čtěte také: Jak jsem dělala rozhovor s Bašárem Asadem

Západ naše varování neposlouchal, vzkázal Asad přes českou novinářku

Plán vyjednat lokální příměří

OSN nyní navrhuje, aby se opozice snažila dohodnout s vládou a armádou ve válečných zónách a vyjednala lokální příměří. Začít se má v Halabu. Rusko coby hlavní Asadova opora pořádá politické rozhovory koncem ledna a navrhuje sestavení vlády, v níž by byli zastoupeni někteří členové opozice. V úvahu připadá také uspořádání parlamentních voleb. 

Zatím ale není jasné, zda je Asad a další jeho spojenec Írán ochoten dělat kompromisy. Část syrské opozice, která považuje Američany za své spojence, s plánem nesouhlasí vůbec. Západ podporoval zejména Syrskou svobodnou armádu, která na začátku války vybojovala značné území na severu Sýrie. Postupně je ale ztratila v boji s radikály, kterým nejde tolik o Asada, jako o ustavení a udržení chalífátu. 

Změnu naznačil Kerry

Změnu postoje USA naznačil ministr zahraničí John Kerry, který dosud vždy jednoznačně tvrdil, že pro Asada v budoucím vedení Sýrie není místo. Minulý týden však prohlásil, že Asad je vůdce, který musí změnit svou politiku. "Nadešel čas, aby prezident Asad a jeho režim postavili svůj národ na první místo a přemýšleli o důsledcích svých činů, jež do Sýrie přivádějí stále více teroristů," řekl. 

Zmocněnec pro Sýrii v OSN Staffan de Mistura minulý týden v Ženevě řekl, že je třeba brát v potaz nové skutečnosti, jako je vzrůstající vliv radikálů z Islámského státu. Je prý zbytečné snažit se uspořádat třetí kolo ženevských mírových rozhovorů, dokud se pro ně nepodaří získat větší podporu syrské vlády i opozice. 

Raději kompromis než nástup radikálů

V OSN převládá názor, že se Západ musí vyrovnat s faktem, že se syrským povstalcům nepodařilo Asada porazit. Mnoho Syřanů se nyní obává především radikálů, a jsou proto ochotni ke kompromisům v rámci Sýrie, protože zahraničním partnerům nedůvěřují. 

Někteří diplomaté v OSN navrhují, že by se mělo připustit, že část současného vedení zůstane v Sýrii u moci, protože jenom tak je možné zabránit rozpadu země, jak se to stalo v Iráku a Libyi. K tomuto názoru se přihlásil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. 

Syrská opozice tak stále méně důvěřuje svým dosavadním partnerům na Západě a nabývá přesvědčení, že je Západ připraven smířit se s tím, že Asad zůstane u moci. 

Čtěte také: Islamisté zasadili Asadovi úder: už mají třetinu Sýrie

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.