Čtvrtina britských Židů zvažuje odchod ze země
Nejistota po pařížských událostech
Židé žijící v Británii začínají čím dál více přemýšlet o odchodu ze země. Hlavně kvůli antisemitským náladám, které se tam rozmáhají. Ty dokazuje i nový průzkum veřejného mínění internetové společnosti YouGov. Informuje o tom deník Independent.
Průzkum ukázal, že téměř polovina Britů souhlasí alespoň s jedním ze čtyř antisemitských výroků. Nejčastěji se Britové ztotožňovali s myšlenkou, že se Židé zajímají o peníze mnohem více než Britové. Třináct procent souhlasilo s tím, že Židé mluví o holocaustu přehnaně často jen, aby je lidé litovali. A pět procent účastníků průzkumu si myslí, že loajalita židů vůči Izraeli snižuje jejich zájem o Británii.
Nejsou to ale jen průzkumy, které dokazují, že Židé jsou v Británii čím dál méně vítáni. Zvyšují se počty znesvěcování židovských hřbitovů, množí se případy, kdy se ve městech objevují různé antisemitské nápisy či plakáty. Za poslední dny ale diskuzi nejvíce rozvířila vražda čtyř mužů v židovském obchodě na okraji Paříže teroristou Amedym Coulibalym. Podle informací deníku Independent britské bezpečnostní složky v návaznosti na tyto události zvyšují své hlídky v židovských čtvrtích i školách po celé Británii.
Čtěte více: Francie je odepsaná, přijeďte do Izraele, vzkazují Židům
Dave Rich z britské společnosti CST, která monitoruje antisemitské nálady v Británii si ale myslí, že není třeba situaci takto dramatizovat. „V Británii není situace stejná jako ve Francii. Není tady taková úroveň nevraživosti a každodenního antisemitismu. I přes ale je na místě strach z představy, že by se něco podobného mohlo stát i tady,“ říká Rich pro Independent.
Z průzkumu společnosti CAA vyplývá, že téměř 54 procent z nich si myslí, že pro ně v Británii neexistuje žádná budoucnost. Necelá polovina si zase myslí, že jsou ohrožení islamistickými extremisty. A více než čtvrtina seriózně zvažuje odchod ze země. Podle odborníků by ale odchod Židů ze země ničemu nepomohl a mohl by extremistické nálady namířit proti jiné skupině. Proto mluvčí CAA Jonathan Sacerdoti zdůrazňuje, že by si všichni Britové měli vzpomenout na své demokratické hodnoty, které menšinám zaručují bezpečí a ochranu.