Lavrov mírní: Porošenko je šance, jsme pro celistvost Ukrajiny

Lavrov mírní: Porošenko je šance, jsme pro celistvost UkrajinyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mění pod tíhou ekonomických událostí rétoriku země. V dnes zveřejněném rozhovoru pro France24 uvedl, že Rusko podporuje územní celistvost Ukrajiny a označil Porošenka za největší naději pro Ukrajinu. Zároveň však vyloučil, že sankce mají na Rusko zásadnější dopad.

„Rusko nejen že přežije, ale také výrazně posílí,“ uvedl Lavrov s tím, že západní sankce Rusko nikdy nepřivedou k ekonomickému krachu. Rovněž obvinil EU z podřízeného postavení vůči USA. „Spojené státy nařídily EU zavést sankce. Upřímně jsme poněkud přecenili její nezávislost na USA.

Na adresu Spojených států zase vyjádřil podezření, že se zavedenými sankcemi snaží iniciovat změnu ruského režimu. „Když se podíváte na americký Kongres, 80 procent z jeho členů nikdy neopustilo USA, takže mě nepřekvapuje jejich rusofobie,“ uvedl.

Ohledně rusko-ukrajinského konfliktu však měl už mnohem smířlivější stanovisko. Ujistil, že Rusko je odhodláno najít východisko z krize a že „podporuje její územní celistvost“ a vyloučil, že z Donbasu se stane "druhý Krym". Ukrajinského prezidenta Petro Porošenka dokonce označil za největší naději pro Ukrajinu.

Na anexi Krymu se však dívá jinak. „Krym je unikátní, jeden a jediný, je to ruské území. Byla to vůle krymského lidu,“ řekl. Ruský ministr se naopak odmítl vyjádřit k odložené dodávce francouzských vojenských lodí Mistral. Řekl, že nebude komentovat záležitost týkající se „legálně podepsané smlouvy a důstojnosti francouzského národa“.

Výroky Lavrova přišly v době prudkého poklesu ruské ekonomiky. Především v posledních hodinách se vyhrotil pád rublu i cen ropy. V Moskvě se dokonce začíná přemýšlet o extrémních variantách jako jsou kapitálové kontroly, což by fakticky znamenalo odříznutí země od finančních trhů.

Čtěte také: Západ zahnal Putina do kouta. Rusko kolabuje

Na Lavrovův umírněný projev dnes reagoval americký ministr zahraničí John Kerry, který ocenil, že "Rusko učinilo v posledních dnech konstruktivní kroky". Týká se to prý mimo jiné situace na linii příměří na východě Ukrajiny a vyhlášeného klidu zbraní. "Jsou to známky konstruktivního přístupu. To může jen pomoci," řekl Kerry novinářům během pobytu v Londýně.