1 Expremiéři

Pokání nemocného Grosse: 'Přijal jsem Krista. Nebyl jsem dobrý premiér'

Pohublý, bledý s rukama nehybně v klíně. Tak se ukázal v neděli večer kdysi nejoblíbenější český politik Stanislav Gross. Jeho vystoupení natočené pro Českou televizi v rámci cyklu Expremiéři mělo charakter pokání. Někdejší sociálnědemokratický politik se do kamery omluvil všem lidem, kteří mu věřili a které zklamal. Zároveň řekl, že přijal Krista.

Nedělal jsem vždy jen dobré věci,“ přiznal v dokumentu, jehož část odvysílal pořad 168 hodin. Dodal, že zatímco si myslí, že byl dobrý ministr vnitra, jako premiér nebyl úspěšný. 

Nevyjasněné financování bytu

Stanislav Gross opustil politiku před devíti lety. Za jeho rezignací stálo nevyjasněné financování luxusního bytu na Barrandově. Gross se dušoval, že původ 1,2 milionu korun je křišťálově čistý, že mu je půjčil jeho strýc Vik. Ten však – jak se záhy ukázalo – takové prostředky neměl.

Toto nepřesvědčivé vysvětlení nyní Gross uvádí na pravou míru: ,,Neměl jsem se bát přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad. Místo toho jsem se zamotal do polopravd a lží. Beru to tak, že jsem byl potrestán za to, že jsem nemluvil pravdu.“ Vzápětí rezignoval, vystoupil z ČSSD. Do politického důchodu odešel v pětatřiceti letech.

Zázračné zbohatnutí

Předchozích kontaktů zručně zužitkoval po odchodu z politiky: podařilo se mu totiž nakoupit a vzápětí výhodně prodat akcie Moravia Energo, na kterých vydělal 80 milionů korun. Policie zázračné zbohatnutí vyšetřovala, ale bez výsledků. ,,Nemám se za co stydět. Jeden pohled je z hlediska morálky, druhý pohled z hlediska zákonů. Pravda je, že zákon je minimum etiky,“ vyjadřuje se k této záležitosti Gross.

Na kameru Gross promlouvá také o nelehkém údělu politika a pokušeních, které se v politice vyskytují a kterým není těžké podlehnout. ,,Určitě nemůžu upřímně říct, že jsem dělal jen dobrý věci, o kterých bych s čistým svědomím mohl říct, že to byly čistý věci. A to se týká všech lidí, kteří dělají vrcholnou politiku,“ dodal.

Zdravotní problémy Grosse

Stanislav Gross se již delší dobu potýká se závažnými zdravotními problémy. Výrazně zhubl a nemůže pohybovat rukama. Dotazy na své zdraví však rázně utnul „Je to moje soukromá věc,“ řekl. Jeho manželka pouze přiznala Grossovy problémy s páteří a to, že oba drží bezlepkovou dietu.

Po odchodu z politiky zažil Gross podle svých slov “několik úžasných věcí, měl možnost zlepšit si osobní vztahy doma a také prošel duchovním vývojem – přijal Krista.“ ,,Nyní žiju daleko vnitřně spokojenějším životem,“ dodává. A jeho plány do budoucna? ,,Já už těch životních zlomů moc neplánuju. Hlavně bych byl rád, kdy byl ten konečný křížek co nejdál vpravo.“

Cyklus bude odvysílán na podzim

Česká televize oslovila všech 10 premiérů, kteří byli v této funkci po roce 1993. ,,Stanislav Gross patřil od začátku mezi velmi otevřené a přístupné respondenty,“ přiznává Kamila Zlatušková, kreativní producentka ČT.

Cyklus bude vysílán Českou televizí na podzim letošního roku. 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.