Boj v ČSSD: Nebudeme hnědnout, vzkázal Sobotka Tejcovi
SPORY V ČSSD
Spory v sociální demokracii pokračují a to dosti ostře. Premiér Bohuslav Sobotka se postavil proti návrhu poslance Jeronýma Tejce, který chce urychlit proces vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl. Strana podle premiéra nepůjde cestou „zoufalého populismu“ a „hnědnutí.“ Tejc Sobotkovi vzkázal, že bere jeho slova na vědomí, ale na svém návrhu trvá.
Tejc chce navrhnout změny zákona o azylu. Zvažuje také vypuštění nebo úpravu článku Listiny základních práv a svobod, který přiznává právo na azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod. Svým návrhem chce v souvislosti s riziky migrace přispět ke zvýšení bezpečnosti. Podle něj mnoho migrantů současnou podobu zákona zneužívá.
Sobotka ale řekl, že návrh Tejc v ČSSD nekonzultoval a jde o jeho individuální iniciativu. „My tady nemáme problém s množstvím uprchlíků. Nemáme problém ty lidi, kteří požádají o azyl a dostanou ho, integrovat,“ řekl premiér v pondělí Radiožurnálu. Podle něj by se strana měla soustředit na jiné věci. „Především pokud by tento návrh měl znamenat změnu v Listině základních práv a svobod, tak je to pro sociální demokracii nepřijatelné. Prostě nepůjdeme cestou zoufalého populismu nebo nějakého hnědnutí,“ dodal Sobotka.
Tejcův návrh odmítl i končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Řekl, že kdyby změny prošly, Česká republika by ustoupila od svých mezinárodních závazků. Tejce označil za národního socialistu, nikoli člena sociální demokracie.
Jihomoravský poslanec Tejc, o němž se spekuluje i jako o možném kandidátovi na funkci šéfa ČSSD, řekl, že chce návrhy nejprve předložit Sobotkovi a potom hledat podporu u spolustraníků a dalších poslanců. „Pokud to předložím do konce roku, na jaře by se to mohlo projednat a od léta platit,“ řekl novinářům v Brně. Podle něj nyní fungovala technická zabezpečení hranice, ale je potřeba se připravit na tisícové davy uprchlíků i z hlediska zákonů pro případ, že například Německo přestane přijímat uprchlíky, a oni skončí v České republice.
Poslanec Tejc na návrhu azylového zákona trvá i po kritice premiéra. Prohlásil, že bere Sobotkovo stanovisko na vědomí. „Jsem přesvědčen o jeho potřebnosti v případě, že by ČR v příštích měsících či letech čelila náporu tisíců běženců. Cílem zákona není omezit právo na azyl a pomoc potřebným, ale zamezit jeho zneužití. Proto není a nemůže být v rozporu se sociálně demokratickými hodnotami,” řekl Tejc serveru Novinky.cz.
Vztahy Sobotky a Tejce jsou zatíženy spory přinejmenším od tzv. lánského puče, kdy Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola přijeli jednat s prezidentem Milošem Zemanem po volbách v roce 2013. Svrhnout Sobotku z čela strany se jim ale nepodařilo a ten se pak stal premiérem, když ho podpořil šéf ANO Andrej Babiš. O Tejcovi se přitom mluvilo jako o kandidátovi na ministra vnitra.