Zeman odvolal Němečka a Dienstbiera. Na Hradě přijal jejich nástupce

Změny ve vládě

Zeman odvolal Němečka a Dienstbiera. Na Hradě přijal jejich nástupceNOVÉ
Jiří Dienstbier (ČSSD). Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman v úterý odvolal ke 30. listopadu ministry zdravotnictví Svatopluka Němečka a lidských práv Jiřího Dienstbiera, jak ho o to požádal premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zeman zároveň na Pražském hradě přijal nástupce odvolaných ministrů – ředitele nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka a poslance Jana Chvojku. Do funkce je jmenuje poslední listopadový den. Výměnu v čele resortů obsazených sociálními demokraty si vyžádal Sobotka, chce aby kabinet byl dynamičtější.

U koaličních partnerů Sobotka neuspěl s výzvou o zvážení dalších změn. Odmítl to vicepremiér za hnutí ANO Andrej Babiš a v úterý zopakoval postoj KDU-ČSL i Pavel Bělobrádek. Novinářům před bilančními schůzkami, které má Sobotka s ministry naplánovány, řekl, že vítězná sestava se nemění.

Sobotka odvolání vysvětlil únavou ministrů. Tým mění po krajských a senátních volbách, ve kterých ČSSD neuspěla a po kterých se vůči němu zvedla vnitrostranická kritika. Část ČSSD míní, že by se strana měla přiklonit k politice prosazované Zemanem a získat tak jeho voliče.

Němeček odvolání přijal s tím, že jeho prioritou je úspěch ČSSD ve sněmovních volbách v příštím roce. Někdejší Zemanův protikandidát v prezidentské volbě Dienstbier si zase myslí, že ho Sobotka vyměnil za to, že nebude mít na březnovém volebním sjezdu strany vyzyvatele.

Čtěte také: Sobotka by měl zvážit své vedení strany, naznačuje Zimola

Sobotka: ‚Ťok by měl odvádět lepší práci.‘ Kdyby mohl, vyměnil by ho

Vypadá to, že Sobotka udělal změny podle žádosti Babiše, zní z opozice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články