Vláda podává kvůli Babišovi demisi, oznámil Sobotka

Konec Sobotkovy vlády

Vláda podává kvůli Babišovi demisi, oznámil SobotkaAKTUALIZOVÁNO
Bohuslav Sobotka oznamuje demisi vlády. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

4
Domov

Echo24

Pokládám za neudržitelné, aby Andrej Babiš zůstal ministrem financí. Proto tato vláda podává demisi,“ řekl na úterní tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že by Andrej Babiš nadále neměl zastávat pozici ministra financí, i pokud by vláda zůstala vládnout v demisi.

„Před třemi lety jsme sestavili vládní koalici. Byla to koalice hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Naše koalice měla za cíl dát zemi do pořádku, snažili jsme se zajistit prosperitu země. Díky tvrdé práci se podařilo většinu závazků splnit, změnili jsme stav republiky k lepšímu, o tom jsem přesvědčen. Před třemi roky jsem sestavil vládu, která si dala za cíl bojovat s šedou ekonomikou, bojovat s daňovými úniky,“ uvedl na tiskové konferenci Sobotka.

Vývoj událostí sledujeme on-line zde.

V reakci na podezření z daňových úniků ministra Babiše proto Sobotka oznámil, že podává demisi. „Jsem připraven podat k rukám pana prezidenta demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne. Chci tím uvolnit ruce koaličním stranám k tomu, aby mohly jednat o řešení této situace,“ řekl. Nevyloučil dokonce ani možnost vypsání předčasných voleb do sněmovny. Upozornil ale, že by se na tom musely shodnout i další strany ve sněmovně, nejen ty koaliční.

Očekávalo se přitom, že Sobotka Babiše odvolá. Uváděl to i sám Babiš, když minulý týden tvrdil, že se ho premiér „pokusí“ odvolat. „Pokud bych navrhl odvolání, mohl bych z něj v těch následujících měsících učinit mučedníka. Andrej Babiš se už několik dnů na tu roli mučedníka připravuje a je připravený se jí ujmout. Za standardní situace by odvolání bylo nejjednodušším řešením. Domnívám se, že dnes by to neprospělo,“ zdůvodnil svůj krok k demisi Sobotka.

Hrad zatím nechal Sobotkovo prohlášení bez komentáře. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru pouze uvedl, že postup prezidenta bude oznámen „v pravý čas“. Sám Babiš by se měl přitom na základě svého vyjádření z minulého týdne sejít s prezidentem ve středu 3. května. O schůzku na Hradě požádal sám.

S Babišem ne

Podle Sobotky je nemožné, aby dále setrval ve vládě s Babišem, který v posledních měsících nedokáže zodpovědět spoustu důležitých otázek. Babiš čelí dlouhodobé kritice zejména kvůli nákupu nedaněných jednokorunových dluhopisů od firmy Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Týdeník Echo jako první upozornil, že Babiš kvůli možnému krácení daní čelí trestnímu oznámení a navíc neměl mít na základě prohlášení o příjmech a majetkových přiznání na jejich nákup dostatek legálních peněz.

„Je to problém, který ohrožuje důvěru občanů ve vládu a v politiku. Tím problém jsou veřejně přetřásaná podezření, která se týkají místopředsedy vlády Andreje Babiše. Není jasné, jestli nezneužil korunové dluhopisy a nešidil stát. Není jasné, jak přišel ke svému majetku. Za čtyři měsíce nedokázal ministr financí uspokojivě vysvětlit nic,“ uvedl Sobotka.

Babiš podle Sobotky pouze kope kolem sebe. „Místo vysvětlení uráží kolegy z vlády a nebo si vymýšlí. Dopis, který doručil, je pro mě zklamáním. Podezření zůstaly bez odpovědi. Je podle mě nepřijatelné, aby ministr financí nedokázal vysvětlit, kde vzal svůj majetek,“ dodal Sobotka.

„Je to křeč sociálních demokratů“

Andrej Babiš označil Bohuslava Sobotku za zbabělce, který poškodil vládu a práci ministrů. Dodal také, že nejlepší by podle něj bylo nechat vládnout vládu v demisi až do řádných voleb. „Nerozumím tomu, pan premiér mě ještě včera vyzýval, abych se zachoval jako chlap a on se zachoval jako zbabělec,“ řekl Babiš.

První místopředseda jeho hnutí Jaroslav Faltýnek pouze řekl, že žádná reálná vládní krize není. Jde podle něj o křeč premiéra a jeho ČSSD, který se snaží zastavit řešení kauz ovládnutím ministerstva financí. Prohlásil to na Žofínském fóru, ze kterého se následně omluvil a zamířil za vedením hnutí.

„Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference,“ dodal Faltýnek. Podle něj krizi uměle vyvolává sociální demokracie. Ani premiér neví, co má dělat, a za každou cenu se chce zbavit ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, řekl. Nad případnou demisí vlády vyjádřil lítost.

,,Měl by se zachovat jako chlap“

Sobotka i poslanci vyzvali Babiše k vysvětlení nejasností kolem jeho majetku a daní. Vyvrácení podezření z daňových úniků měl dodat do konce dubna. V pátek 28. dubna tedy předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) poslal dopis, v němž označil všechny své transakce se společností Agrofert za legální a míní, že vše vysvětlil. Záležitost považuje za organizovanou kampaň a mediální hon na sebe.

Sobotka v pondělí uvedl, že Babiš by se měl se situací vyrovnat jako chlap a měl by sám odstoupit. Babiš ale podezření z daňových úniků odmítá a opakovaně řekl, že z vlády neodstoupí. Na Sobotkovy výroky reagoval slovy, že „ho chce dostat z politiky a poškozuje tím vládu“. Podle premiéra ale vládu zatěžují Babišovy problémy a také zvyšují napětí v koalici.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

ČSSD bude jednat o Babišovi, ten se objednal na Hrad

ČSSD vypracovala analýzu na Babiše. Chce vědět, jak získal Agrofert

Němcová: Babiše stvořilo podsvětí podnikání 90.let