Víme, s kým máme tu čest, pane Babiši

Názory
Sdílet:

Když jsme minulý týden spustili zpravodajský server ECHO24.cz, úmyslně jsme se vyhýbali tématům spojeným s Andrejem Babišem a dělali to jen v nutné míře. Nechceme se totiž profilovat jako antibabišovský deník. Chceme být stejně kritičtí ke všem a Andreje Babiše z toho vynechat jednoduše nemůžeme, protože je ministrem financí a vede druhé nejsilnější vládní uskupení.

Andrej Babiš dnes opět ECHO24.cz napadl na oficiální tiskové konferenci na Úřadu vlády, a to kvůli rozhovoru s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, který jsme publikovali v sobotu. (My sami jsme její výrok o životě občanů v protektorátu nijak neakcentovali, nedali jsme jej do titulku, zůstal na konci rozhovoru. Výroku si všimli pobouření politici sami). Obvinil nás z tunelování Lidových novin, kde většina z nás dříve pracovala, a zaútočil na Jana Klenora (dlouholetý CEO investiční banky Patria), který nám zajistil a půjčil peníze na provoz serveru a společnosti Echo Media. A dále nás pan ministr zcela nepravdivě spojuje s Martinem Romanem, jen proto, aby nás zdiskreditoval.

Považuji za důležité ještě jednou zopakovat, že to, co o nás říká Andrej Babiš, není pravda. Pokud bychom se někdy dopustili chyby a o Andreji Babišovi, jeho Agrofertu, jeho hnutí ANO, jeho Mafře, jím řízeném ministerstvu financí napsali něco nepřesného, jsme připraveni se omluvit a náš případný omyl uvést na pravou míru. Ničeho takového jsme se ale nedopustili. 

Nejvážnější ale na dnešním vystoupení ministra financí byl jeho odkaz na daňové přiznání Jana Klenora. Andrej Babiš totiž pochybuje, zda na to má, a doslova řekl: "Doufám, že váš bílý kůň, ten Klenor, protože se povídá ledacos, kdo to financuje, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal potom ty vaše náklady." 

Bude si to Andrej Babiš z pozice své funkce kontrolovat? Ano, pane Babiši, od počátku víme, s kým máme tu čest, věděli jsme to už loni v červnu, když jste nám těmito slovy pohrozil.

Je nezpochybnitelné právo každého člověka rozhodnout se, pro koho chce pracovat a komu své schopnosti a znalosti neposkytne. My jsme toho práva použili, protože jsme nechtěli pracovat pro člověka, který je zároveň jedním z nejbohatších lidí, vlastní druhou nejsilnější vládní politickou sílu a koupil si jeden z největších mediálních domů v zemi.

Nechtěli jsme pro Andreje Babiše pracovat nikoliv proto, že bychom ho neměli rádi, ale protože jsme přesvědčeni, že nemůžeme dělat svoji práci poctivě, když vlastník média akumuluje takový velký konflikt zájmů. Média mají totiž pro společnost i důležitou kontrolní funkci, mají dohlížet na práci politiků a v případě Andreje Babiše to z definice fungování demokratické společnosti nejde.

Andrej Babiš mluví o vytunelovaných Lidových novinách, ale nikdo z nás se žádného takového skutku nedopustil a všichni jsme své závazky vůči předchozímu zaměstnavateli dodrželi. Je možné, že Andrej Babiš nás považoval za součást majetku, který si koupí mediální společnosti Mafra pořídil. V tom se ale plete. My nejsme výrobní stroje, ale svobodní lidé se svobodnou vůlí a nebyli jsme součástí jeho dealu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

nazory