10

Kladný hrdina z vysočanské slévárny

UVNITŘ FOTOGALERIE

S Vladimírem Mižigárem jsem strávil tři šichty ve vysočanské slévárně Agma. Přirozená autorita, respekt podřízených i majitelů firmy, neformální šéfování. Kladný hrdina.

„Přišel jsem ze školy domů a naši něco slavili. Byl jsem tehdy deváťák a myslel jsem, že už jsem dospělý, tak jsem si zapálil. Tatovi se to nelíbilo a slyším ho jako dneska: ‚Ty fajčíš?‘ – ,Už pět roků,‘ odpověděl jsem hrdě. Chvilku se zarazil a vrazil mně takovou facku, že ta cigareta odletěla až do ložnice. To mě tak hluboce urazilo, že jsem se ještě téhož dne sebral a vlakem odjel ze Spišské Bystré, kde jsme tehdy bydleli, ke strýcovi do Prahy. Byly prázdniny, já byl v patnácti dospělý, školní docházka skončila, tak jsem se zaměstnal v přidružené výrobě a kopal krumpáčem šlicy na kabely v Karlíně. Po prázdninách, bylo to v pětašedesátém, jsem šel do učení na štajgra v Ostravě. Po třech letech jsem toho nechal, ale proč, to vám raději neřeknu,“ říká se smíchem Vladimír Mižigár.

„Půl roku jsem se jenom tak poflakoval a pak mě vzali na vojnu. Po přijímači mě poslali do poddůstojnické školy, pak do důstojnické a u vojáků v Pohořelicích jsem už zůstal. Vydržet se to moc nedalo, ale podepsal jsem, tak co naděláš. Seknul jsem s tím hned, jak mně vypršel ‚kontrakt‘, a vrátil se do Prahy. Bylo to v roce 1974. Nastoupil jsem do ČKD a po chvíli ze mě udělali parťáka, který řídil 60 lidí. Odlévali jsme želvy, převodovky do tanků a cosi přísně tajného do ruských vesmírných raket. Po převratu se kromě soukromého majitele nic extra nezměnilo. Pořád práce dost. Děláme olejové vany, převodovky, ventilátory a teď zrovna kola do jihoafrických náklaďáků a pořád jsem mistr ve stejném provozu, ve stejné hale. Už 40 roků.“

Celou fotoreportáž najdete v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.