Politik zažil šok, když při své cestě Francií našel vesnici jménem Les Nègres
POLITICKÁ KOREKTNOST
Francouzský publicista, ekologický aktivista a politik senegalského původu Karfa Sira Diallo byl šokován, když při svých toulkách Francií narazil koncem roku na malou osadu na jihu země s názvem Les Nègres. Místo je podle něj „symbolem historie otroctví, obchodu s černými otroky a rasismu.“ Clauddy Seguinar, starosta obce Verteuil-sur-Charente, kam osada spadá, hovoří o „velké hovadině.“
Všechno začalo tím, když Karfa Sira Diallo, člen regionální rady pro životní prostředí v Nouvelle-Aquitaine, byl loni v prosinci na cestě na dovolenou. Muž, původem ze Senegalu, objevil lokalitu v katastru obci Verteuil-sur-Charente s názvem „Les Nègres“ a byl velice pobouřen. Ve videu citovaném v místním periodiku La Charente Libre politik řekl, že toto místo je „symbolem historie otroctví, obchodu s černými otroky a rasismu na veřejném místě“. Následně si položil otázku: „Můžeme i nadále zachovávat hloupá, pošetilá, degradující a ponižující jména pro naši lidskost?"
Starosta obce Verteuil-sur-Charente Clauddy Seguinar, kam osada Les Nègres spadá, označil komentáře aktivisty za „velkou hovadinu.“ Historie starobylé vesničky nemá nic společného s otroctvím. Název osady pochází z okcitánštiny, nicméně výklad je nejasný. Přitom v okcitánštině se "černý", francouzsky "noir", vyslovuje "nere". Okcitánština je románský jazyk jihu Francie a části severozápadní Itálie středověkého původu, který ale není oficiálně uznávaný a vykazuje také řadu rozličných nářečí jako je například provensálština. Až do počátku 20. století se jazykem běžně hovořilo v jižní Francii, posléze ji ale vytlačila spisovná francouzština.