1 SUROVINY VERSUS KRIZE

Platinová jízda: ohrozí krize v Rusku a JAR výrobu aut?

Představte si situaci, kdy dva státy světa – Rusko a Jižní Afrika těží 70 % světové produkce platiny a 80 % světové produkce palladia. Oba kovy mají sblížené chování a používají se hlavně na výrobu katalyzátorů do automobilů. S Ruskem se jedná o omezení obchodu kvůli nepokojům v Ukrajině a v Jižní Africe probíhá dlouhodobá stávka 70 tisíců horníků.

Znamená to, že téměř najednou a současně je většina světové produkce obou platinových kovů nějak ohrožená a to za situace, kdy se očekává, že v průběhu dalšího roku může prodej automobilů stoupnout z běžných 50 milionů ( průměr pro roky 2000-2010) ročně na 72 milionů ročně. Některé odhady jsou ještě víc optimistické a hovoří až o možném prodeji kolem 80 milionů vozů ročně.

Do toho přišla zpráva, že jihoafrický správce penzijních fondů přišel s myšlenkou, že státy produkující platinové kovy, by se měly sdružit do organizace podobné OPECu, tedy organizace zemí exportujících ropu. Myšlenka zatím byla zavržena s tím, že přišla příliš pozdě a že měla být realizována paralelně s dohodou firmy DeBeers a Ruskem o strategii prodeje diamantů.

Výsledkem je situace, kdy ceny palladia začínají růst a dokonce mohou strmě nastartovat, ale ceny platiny se kupodivu a celkem nelogicky drží na celkem běžných úrovních, ale další růst je dlouhodobě zřejmě nevyhnutelný. Zvyšovat těžbu platiny je možné, ale u palladia bude asi i nadále převažovat poptávka nad nabídkou.

Na příkladu palladia a světového automobilového průmyslu si člověk uvědomí, jak i přes proklamace politiků o sankcích kvůli Ukrajině, je Rusko ekonomicky propojené s mocnými lobby západních výrobců automobilů. Jinak z investičního hlediska se začíná vydělovat menší skupina investorů, kteří opouštějí zlato a sází na platinu s tím, že se jedná o nedostatkový kov, jehož využití je hlavně v průmyslu a jehož deponované zásoby jsou oproti zlatu nepoměrně menší.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.