Babiš: Paskov pojede ještě tři roky, stát dá 600 milionů

Aktualizováno

Babiš: Paskov pojede ještě tři roky, stát dá 600 milionů
Důl Paskov Foto: OKD
1
Krátké zprávy

Těžba na dole Paskov bude zachována ještě další tři roky. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dohodl s představenstvem NWR, že se bude v dole Paskov těžit do roku 2017. Stát bude podle dohody financovat sociální program pro horníky v hodnotě 600 milionů korun.

Babiš s šéfem představenstva firmy NWR Garethem Pennym dohodl, že 500 miliónů korun, které měly jít původně na sanaci dolů, vezme NWR na sebe. Penny označil návrh řešení za „férový“ a přislíbil s vládou úzce spolupracovat.

"Po hodinové diskusi se mi podařilo přesvědčit nejvýše postaveného člověka v NWR, že důl Paskov nezavře tři roky, bude v provozu v letech 2015, 2016 a 2017," řekl ministr Babiš.

Sobotka: Změnu postoje vítám

Premiér Bohuslav Sobotka vítá změnu v jednání Andreje Babiše. „Jsem rád, že v jednáních došlo k pozitivnímu posunu. Pokud by se důl s koncem roku zavřel, nezaměstnanost by se zvýšila o dalších 2000 lidí,“ uvedl Sobotka.

Zítra chce Sobotka s Babišem probrat detaily návrhu. Také bude od OKD požadovat písemné záruky kvůli nepříliš pozitivním zkušenostem z minulých let.

Dosud se počítalo, že stát by měl vydat na útlum dolu až 1,1 miliardy korun za podmínky, že OKD do konce roku 2016 podpoří ztrátovou těžbu v dole. Na tomto původním návrhu státní pomoci pro OKD ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) se ale koalice neshodovala.

Ministři Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) návrh odmítali s tím, že nechtějí, aby stát investoval peníze do soukromé firmy.