Kdo po nás jde? Ukradené maily rozpoutaly v ČSSD paniku

Kdo je za únikem mailů premiéra?

Kdo po nás jde? Ukradené maily rozpoutaly v ČSSD panikuNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

V pořadí několikátý útok hackerů na maily politiků ČSSD přispěl jen pár měsíců před krajskými volbami k notnému znervóznění sociálních demokratů. Podle premiéra Bohuslava Sobotky musí skončit praxe, kdy neonacisté opakovaně vykrádají soukromé maily, a policie s tím musí něco dělat. Ne všichni v ČSSD si však myslí, že jsou za útokem lidé ze serveru White Media.

Informace, že se někdo naboural do mailu premiéra Sobotky a dalších straníků, způsobila začátkem roku v ČSSD paniku. V mailu mají mnohaletou historii jejich stranického života a její provalení by mohlo zcela změnit současné vztahy ve straně a v mnoha případech přerušit uzavřená spojenectví.

I když se útok podle sociálních demokratů mohl týkat desítek z nich, nabourané schránky má zřejmě jen čtveřice poslanců. Kromě premiéra Sobotky jde o experta na justici Jan Chvojku, náchodského starostu Jana Birkeho, který má na starost dopravu, a šéfa bezpečnostního výboru Romana Váňu. V jeho mailu ale hackeři nic nenašli.

Nervozita ve straně tak mírně opadla, i když únik se stále živě řeší. Nikdo totiž nemá stoprocentní jistotu, zda se hackeři nepokusili o maily okrást i jeho.

„Mě především mrzí, že už několik let tady neonacisté vykrádají soukromé maily a bohužel zatím ta reakce policie byla relativně slabá. Není to jednoduché bojovat s tímto druhem kriminality, ale myslím, že tady policie prostě reagovat musí,“ řekl pro deník ECHO24.cz premiér. „Nejde o to, že vykradli maily předsedy vlády a několika dalších představitelů sociální demokracie. Ale o to, že už tady v minulosti k takovýmto případům opakovaně docházelo a bohužel stát není schopen reálně a razantně zareagovat,“ dodal.

Chovanec: Není jasné, zda se mohou objevit další napadení

Server White Media se totiž na politiky sociální demokracie nezaměřil poprvé, už v minulosti se na něj napojení hackeři dostali do účtů expremiéra Vladimíra Špidly, současné ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebo poslance Jaroslava Foldyny.

Podle Sobotky se musí zvýšit schopnost jednotlivých zemí vynucovat si dodržování zákonů a měla by se také posílit mezinárodní spolupráce. A to zejména mezi spojenci: „Je docela zvláštní, že ve Spojených státech, které patří mezi naše blízké spojence dlouhodobě, je registrován web, který se takovýmto způsobem chová, a jsou tam zveřejňovány důsledky trestné činnosti, která je realizována v České republice.“

Útok už opakovaně odsoudil ministr vnitra a Sobotkův první místopředseda Milan Chovanec. Policie podle něj prošetřovala, kam všude se mohl dostat predátorský mail hackerů.

Čtěte také: Číst, nebo nečíst?

„Některá podezření tam byla, policie s těmi zástupci ČSSD hovořila a zkontrolovala jejich počítače. Lze velmi těžko predikovat, zda se mohou objevit i další napadení, otázkou je, jak dlouho byl ten hackerský útok veden. Zda šlo o hodiny, dny, nebo měsíce,“ nechce Chovanec odhadovat, zda v příštích měsících nedojde ke zveřejnění mailů dalších spolustraníků. Prozatím se to podle něj ale nezdá pravděpodobné.

Zatím také chybí pojítko, které by napadené poslance ČSSD spojovalo. Velká část zveřejněných mailů se totiž týkala tématu migrační krize, jenže k té se třeba Jan Birke vyjadřuje jen velmi sporadicky. To jen přispívá ke spekulacím, které se mezi sociálními demokraty šíří. Tedy že za útokem nestojí neonacisté, ale někdo jiný. Někdo, komu se může ukradená korespondence hodit například v politickém boji před letošními krajskými volbami.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články