2 PŘÍBĚH z Heydrichiády

Statečný čin kněze Dokulila zachránil rodinu hrdiny Kubiše

TÝDENÍK ECHO

Vysočinský kněz Jan Dokulil v době heydrichiády zachránil před jistou smrtí příbuzné Jana Kubiše, jednoho z hrdinných atentátníků. „Gestapáky pozval na oběd. Přitom otočil v matrice tři strany, kde byl záznam o naší mamince Františce jako příbuzné Kubišových,“ popisuje pro Týdeník ECHO knězův odvážný čin Zdeněk Souček z Horních Heřmanic.

Tichá lidská odvaha v době heydrichiády nemívá v dějinách stejný rozměr jako otevřený boj se zbraní v ruce. Nacisté vyhlásili tvrdou odvetu každému, kdo atentátníkům jakkoliv pomáhal, jejich čin schvaloval nebo jenom patřil mezi jejich příbuzné. Příbuzné atentátníků hledalo gestapo po celé zemi. A tak je masivní pátrání zavedlo i do vesničky Horní Radslavice na Vysočině. Právě odtud pocházel otec Jana Kubiše. A v okolních obcích žilo hned několik rodin z rodu Kubišů.

Gestapo vypátralo v Horních Radslavicíc rodinu Liškových. Aloisie Lišková byla Kubišova teta, Anežka Lišková sestřenice a Josef Liška bratranec. Přímo od práce na poli je odvezli gestapáci z brněnské úřadovny. Dětský pláč Anežčiny dcerky Marušky, když ji nacisté nakládali do auta, mají někteří lidé z vesnice dodnes v paměti.

„Anežka, Josef i Aloisie zahynuli v Mauthausenu. Čtyřletá Maruška se po skončení války vrátila zpět bez své matky, širší rodina se o ni postarala,“ uvádí pamětnice Anděla Jašová.

Další Kubišovy příbuzné z rozvětveného rodu (otec Jana Kubiše byl několikrát ženatý) hledá gestapo přes farní matriky. Ty spravuje kněz Jan Dokulil.

Při návštěvách gestapa se tehdy dvaatřicetiletý muž chová naoko velmi horlivě. Hledá v matrikách, dotazuje se v okolních farnostech. Vše s negativním výsledkem, který jako souhrn svého horlivého pátraní předkládá úředníkům gestapa. Horlivému přístupu uvěřili a zastavili pátrání. Ve farnosti Uhřínov žádní další příbuzní Jana Kubiše nežijí, přesvědčil gestapáky farář.

Nebyla to ale pravda. 

Přečtěte si celý příběh statečného kněze Jana Dokulila v týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

 


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.