Statečný čin kněze Dokulila zachránil rodinu hrdiny Kubiše

PŘÍBĚH z Heydrichiády

Statečný čin kněze Dokulila zachránil rodinu hrdiny KubišeTÝDENÍK ECHO
Jan Dokulil Foto: Foto: archív
Domov

Vysočinský kněz Jan Dokulil v době heydrichiády zachránil před jistou smrtí příbuzné Jana Kubiše, jednoho z hrdinných atentátníků. „Gestapáky pozval na oběd. Přitom otočil v matrice tři strany, kde byl záznam o naší mamince Františce jako příbuzné Kubišových,“ popisuje pro Týdeník ECHO knězův odvážný čin Zdeněk Souček z Horních Heřmanic.

Tichá lidská odvaha v době heydrichiády nemívá v dějinách stejný rozměr jako otevřený boj se zbraní v ruce. Nacisté vyhlásili tvrdou odvetu každému, kdo atentátníkům jakkoliv pomáhal, jejich čin schvaloval nebo jenom patřil mezi jejich příbuzné. Příbuzné atentátníků hledalo gestapo po celé zemi. A tak je masivní pátrání zavedlo i do vesničky Horní Radslavice na Vysočině. Právě odtud pocházel otec Jana Kubiše. A v okolních obcích žilo hned několik rodin z rodu Kubišů.

Gestapo vypátralo v Horních Radslavicíc rodinu Liškových. Aloisie Lišková byla Kubišova teta, Anežka Lišková sestřenice a Josef Liška bratranec. Přímo od práce na poli je odvezli gestapáci z brněnské úřadovny. Dětský pláč Anežčiny dcerky Marušky, když ji nacisté nakládali do auta, mají někteří lidé z vesnice dodnes v paměti.

„Anežka, Josef i Aloisie zahynuli v Mauthausenu. Čtyřletá Maruška se po skončení války vrátila zpět bez své matky, širší rodina se o ni postarala,“ uvádí pamětnice Anděla Jašová.

Další Kubišovy příbuzné z rozvětveného rodu (otec Jana Kubiše byl několikrát ženatý) hledá gestapo přes farní matriky. Ty spravuje kněz Jan Dokulil.

Při návštěvách gestapa se tehdy dvaatřicetiletý muž chová naoko velmi horlivě. Hledá v matrikách, dotazuje se v okolních farnostech. Vše s negativním výsledkem, který jako souhrn svého horlivého pátraní předkládá úředníkům gestapa. Horlivému přístupu uvěřili a zastavili pátrání. Ve farnosti Uhřínov žádní další příbuzní Jana Kubiše nežijí, přesvědčil gestapáky farář.

Nebyla to ale pravda. 

Přečtěte si celý příběh statečného kněze Jana Dokulila v týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.