1 Změna energetické politiky

Polsko zahájí tendr na svou první jadernou elektrárnu

, NOVÉ

Témata: ,

Polsko zahájí ještě letos proces výběru dodavatele výstavby první jaderné elektrárny v zemi. Tendru se zúčastní pět uchazečů – společností a konsorcií z USA, Japonska, Kanady, Francie a Jižní Koreje. Napsal to dnes polský ekonomický deník Puls Biznesu. Polská vláda má podle něj v roce 2019 rozhodnout, zda se celý projekt uskuteční.

Jaderná divize největší polské elektrárenské společnosti PGE, která je zodpovědná za přípravu první jaderné elektrárny, by měla zahájit kroky vedoucí k výběru dodavatele technologií a know-how do konce roku, uvedl list. Mezi uchazeči jsou americká Westinghouse, která patří japonské skupině Toshiba, americko-japonská aliance GE Hitachi, kanadská SNC-Lavalin Nuclear, francouzská Areva ve spolupráci s energetickou skupinou EDF a jihokorejská KEPCO.

Vybraný partner by se měl kromě zajištění technologií a know-how podílet i na financování projektu. Jeho náklady se odhadují na 40-60 miliard zlotých (253-380 miliard Kč).

Polsko nyní oficiálně počítá se zahájením provozu prvního bloku elektrárny v roce 2025, zatímco původně předpokládalo jeho spuštění v roce 2020. Celá jaderná elektrárna má být podle dosavadního plánu hotova do roku 2035. Projekt Varšava oznámila v roce 2009, zbrzdily jej ale klesající ceny elektřiny a havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.