Polsko zahájí tendr na svou první jadernou elektrárnu

Změna energetické politiky

Polsko zahájí tendr na svou první jadernou elektrárnuNOVÉ 1
Ekonomika

Echo24

Polsko zahájí ještě letos proces výběru dodavatele výstavby první jaderné elektrárny v zemi. Tendru se zúčastní pět uchazečů – společností a konsorcií z USA, Japonska, Kanady, Francie a Jižní Koreje. Napsal to dnes polský ekonomický deník Puls Biznesu. Polská vláda má podle něj v roce 2019 rozhodnout, zda se celý projekt uskuteční.

Jaderná divize největší polské elektrárenské společnosti PGE, která je zodpovědná za přípravu první jaderné elektrárny, by měla zahájit kroky vedoucí k výběru dodavatele technologií a know-how do konce roku, uvedl list. Mezi uchazeči jsou americká Westinghouse, která patří japonské skupině Toshiba, americko-japonská aliance GE Hitachi, kanadská SNC-Lavalin Nuclear, francouzská Areva ve spolupráci s energetickou skupinou EDF a jihokorejská KEPCO.

Vybraný partner by se měl kromě zajištění technologií a know-how podílet i na financování projektu. Jeho náklady se odhadují na 40-60 miliard zlotých (253-380 miliard Kč).

Polsko nyní oficiálně počítá se zahájením provozu prvního bloku elektrárny v roce 2025, zatímco původně předpokládalo jeho spuštění v roce 2020. Celá jaderná elektrárna má být podle dosavadního plánu hotova do roku 2035. Projekt Varšava oznámila v roce 2009, zbrzdily jej ale klesající ceny elektřiny a havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě.