Trump žádá tvrdé postihy za pálení americké vlajky

symbol USA

Trump žádá tvrdé postihy za pálení americké vlajkyNOVÉ 1
Svět

Echo24

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si přeje tvrdý trest pro lidi, kteří zapálí americkou vlajku. Napsal to dnes na twitteru. Proč se budoucí hlava státu tímto problémem právě teď zabývá, není zatím jasné. „Nikdo by neměl mít právo pálit vlajku Spojených států. Za takový čin by mělo hrozit odebrání občanství či odnětí svobody,“ napsal republikán Trump na svém twitterovém účtu.

Tvrzení zvoleného prezidenta je v rozporu s prvním dodatkem ústavy Spojených států, která se mimo jiné vztahuje na svobodu projevu, uvedla agentura AP. V roce 1969 americký nejvyšší soud rozhodl, že osoby, které se tohoto činu dopustí, chrání právě tato část ústavy.

Republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů a Trumpův stoupenec Sean Duffy ve vysílání stanice CNN řekl, že s Trumpem nesouhlasí. „Chceme chránit lidi, kteří se rozhodnou protestovat… S panem Trumpem nesouhlasím,“ vysvětlil Duffy.

Pálení vlajky se v mnoha zemích považuje za symbol politického protestu. Může jít například o nesouhlas s domácí či zahraniční politikou dané země. Tresty za pálení vlajky se ale v různých státech liší. Zatímco ve Spojených státech a Kanadě zákon pálení vlajky nezakazuje, v Číně a Saúdské Arábii za takový čin hrozí až několikaleté vězení.

V České republice je podle zákona z roku 2001 pálení vlajky přestupkem s pokutou až 10.000 korun.